REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Komputery ratują nam gospodarkę. Produkcja idzie jak burza

Polski przemysł wbrew obawom ekonomistów nie przejął się pełzającym jesiennym lockdownem i wypracował wynik sporo lepszy od prognoz. Gospodarkę ciągnie nam produkcja urządzeń elektrycznych, komputerów i optyki.

18.12.2020
11:35
Komputery ratują nam  gospodarkę. Produkcja idzie jak burza
REKLAMA
REKLAMA

GUS podał, że w listopadzie produkcja przemysłowa wzrosła o 5,4 proc. rok do roku, natomiast w porównaniu z październikiem br. spadła o 1,6 proc. Po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym wzrost wyniósł 3,5 proc. rok do roku i 1,2 proc. w porównaniu do października 2020 r.

 class="wp-image-1319977"
Źródło: GUS

Licząc od stycznia do listopada, produkcja sprzedana przemysłu była o 2,1 proc. niższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy odnotowano wzrost o 4,0 proc.

Jesienny lockdown nie zaszkodził przemysłowi

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu o 3,3 proc. rok do roku, a w porównaniu do października o 3,6 proc.

Ekonomiści ING wskazują, że lepsza od oczekiwań produkcja za listopad to efekt większej liczby dni roboczych w bieżącym roku, a także tego choć w IV kwartale notowano więcej zachorowań to jesienny lockdown nie był tak dotkliwy dla firm jak na wiosnę.

Dlatego PKB spadnie w 2020 tylko około 2,8 proc. rdr – napisali na Twitterze.

W zakresie wolumenu nastąpił (na oko) powrót do trendu sprzed pandemii. Globalny cykl przemysłowy nie zważa na zakażenia i obostrzenia – skomentowali dane ekonomiści mBanku.

I tylko produkcja energii spada

GUS wylicza, że produkcja w listopadzie wzrosła w większości głównych grupowań. Najbardziej poszły w górę produkcja dóbr zaopatrzeniowych o 9,4 proc., konsumpcyjnych trwałych – o 7,7 proc., inwestycyjnych o 7,3 proc. oraz konsumpcyjnych nietrwałych o 1,7 proc. Zmniejszyła się – co było do przewidzenia – produkcja energii o 8,0 proc. Przypomnijmy, że wiosenny lockdown doprowadził globalnie do największego spadku i produkcji i zapotrzebowania od czasów II wojny światowej.

 class="wp-image-1319980"
Źródło: GUS
REKLAMA

W ujęciu rocznym wzrost produkcji sprzedanej w cenach stałych odnotowano w 24 spośród 34 działów przemysłu. Najbardziej w przypadku produkcji urządzeń elektrycznych – o 24,5 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 15,5 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 14,5 proc.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z listopadem ub. roku, wystąpił w dziesięciu działach, m.in. w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 10,5 proc., w produkcji maszyn i urządzeń o 10,4 proc., metali – o 5,2 proc., koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 5,0 proc.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA