REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Podatki

Widzieliście już ludzi nurkujących w śmieciach? To gorączka paragonowa, wkrótce ogarnie tysiące Polaków

Od 1 stycznia 2020 roku, a nie jak można gdzieniegdzie się dowiedzieć (przyznaję się bez bicia, sam padłem ofiarą tej prawnej dezinformacji), prowadzący działalność gospodarczą nie będą mogli wystawiać faktur na podstawie paragonów nieoznaczonych numerem NIP. Jeśli to zrobią, zapłacą karę.

23.08.2019
17:36
e-paragon w Polsce
REKLAMA

Fot. ben_osteen/Flickr.com/CC BY 2.0

REKLAMA

Obecnie przedsiębiorcy mogą zwykły paragon zmienić na fakturę VAT w ciągu trzech miesięcy od końca miesiąca, w którym dokonali zakupu. Jeśli transakcja została sfinalizowana na początku miesiąca, to zyskują dodatkowy miesiąc.

Jednak to nie długi czas rozliczania był w tym wypadku solą w oku skarbówki, a nadużycia, jakich w opinii urzędników dopuszczać się mają prowadzący działalność gospodarczą.

 class="wp-image-969756"
 class="wp-image-969759"

Paragon tylko z NIP-em

W związku ze zgłaszanymi znacznymi nadużyciami w zakresie wystawiania faktur, które nie mają odzwierciedlenia w istniejącym stanie faktycznym – tzw. pustych faktur – do paragonów fiskalnych, proponuje się ograniczyć prawo do wystawiania faktur na rzecz nabywcy posługującego się numerem, za pomocą którego jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, do paragonów potwierdzających dokonanie tej sprzedaży, które będą zawierały ten numer – napisał w uzasadnieniu do nowelizacji resort finansów, który przygotował nową wersję przepisów.

W ocenie fiskusa regulacja ta pozwoli na eliminację procederu wystawiania faktur na podstawie zebranych paragonów pozostawionych przez innych klientów

Posypią się kary za lewe faktury

Przedstawiciele fiskusa są przekonani, że przedsiębiorcy masowo zbierali paragony pozostawione przez innych klientów, a potem sztucznie zawyżali koszty prowadzenia firmy, unikając płacenia podatku od towarów i usług w należnej wysokości.

Skala procederu nie mogła być mała, skoro z szacunków MF wynika, że Skarb Państwa wskutek „kolekcjonerskich” zapędów przedsiębiorców tracił 1,5 mld zł rocznie.

Od nowego roku wystawianie faktur na podstawie paragonów nie będzie już możliwe. Przedsiębiorca od razu otrzyma fakturę. Chyba że na paragonie znajdzie się NIP nabywcy.

Kombinowanie nikomu się opłaci. Jeśli sprzedawca wystawi fakturę na podstawie paragonu nieopatrzonego NIP-em, skarbówka przysoli mu karę w wysokości 100 proc. VAT-u. Tyle samo zapłaci przedsiębiorca, który wrzuci sobie w koszty lewą fakturę.

Okres ochronny dla paragonów sprzed 1 stycznia

REKLAMA

Dla paragonów bez NIP-u wystawionych przed datą wejścia znowelizowanej ustawy wprowadzono trzymiesięczny okres ochronny. Oznacza to, że przedsiębiorcy będą mieli czas do końca marca 2020 r., by rozliczyć nieonipowane paragony z dnia 31 grudnia 2019 r.

Po 1 stycznia odliczenie VAT-u z paragonu nieoznaczonego NIP-em nie będzie już możliwe. Jeśli skarbówka nie przesadziła z oszacowaniem skali procederu, to przedsiębiorcy lada moment zapewne zaczną przetrząsać kosze na śmieci w sklepach i na stacjach benzynowych w poszukiwaniu paragonów, które będą mogli jeszcze przez kilka miesięcy zamieniać na faktury.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA