REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Technologie

Cała firma w apce mObywatel. Minister cyfryzacji obiecuje rewolucję w prowadzeniu biznesu

Wykonywanie wszystkich podstawowych czynności związanych z prowadzeniem jednoosobowej firmy w apce mobilnej mObywatel obiecuje minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Nowa wersja tej aplikacji ma zostać rozszerzona o moduł mBiznes, który obejmie załatwianie spraw w skarbówce, w ZUS-ie, a także korespondencję z innymi urzędami.

18.09.2023
12:11
Firma w apce mObywatel. Rewolucja w prowadzeniu biznesu
REKLAMA

Masz jednoosobową działalność i nie zatrudniasz pracowników? W tej samej sytuacji jest ponad milion Polaków. Właśnie dla takich osób PiS uruchomi mBiznes, czyli moduł mObywatela, który pozwoli wykonać wszystkie podstawowe czynności związane z prowadzeniem takiej firmy. ZUS, podatki, zezwolenia, korespondencja z urzędami. To wszystko będzie możliwe bez wychodzenia z biura – napisał minister Cieszyński w serwisie X (dawniej Twitter).

REKLAMA

Prowadzenie firmy przez mObywatela

Szef resortu cyfryzacji nie zdradził, czy mBiznes jest na razie wyłącznie w sferze planów, czy też prace rozwojowe nad tym modułem już ruszyły, ale o tym, że należy traktować to poważnie, ma świadczyć fakt, że ogłosił to jako „Cyfrowy Konkret PiS” numer 6 w ramach trwającej kampanii wyborczej.

Data wprowadzenia nowej funkcjonalności mObywatela to niejedyna niewiadoma nowej propozycji rządu. Doprecyzowania wymaga też kwestia zatrudniania pracowników, ponieważ z formalnego punktu widzenia oznacza to zatrudnianie na umowę o pracę, a osoby wykonujące obowiązki w ramach umowy zlecenia czy umowy o dzieło pracownikami nie są.

Z pewnością największym ułatwieniem byłoby skupienie w mObywatelu wszelkich powiadomień urzędowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Obecnie korespondencja prowadzona jest przez skarbówkę i inne urzędy oraz ZUS zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej – na przykład przez ePUAP czy PUE ZUS i zebranie wszystkich ważnych powiadomień w jednej apce byłoby dużym ułatwieniem. Nie ma powiadomienia w mObywatela? Państwo nic na razie ode mnie nie chce.

Więcej o prowadzeniu biznesu w Polsce przeczytacie w tych tekstach:

ZUS też ma swoją aplikację

Kolejną niewiadomą jest to, czy wprowadzenie modułu mBiznes będzie oznaczało zmiany w rozwoju apki mZUS wprowadzonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie apka ta pozwala na składanie wniosków o 500+ i załatwianie tego typu spraw, ale nie ma funkcjonalności związanych z prowadzeniem firmy. Przedsiębiorcy wciąż muszą korzystać z platformy PUE ZUS, która nie jest ostatnim słowem w wygodzie użytkowania.

REKLAMA

Trzeba przyznać, że aplikacja mObywatel jest stale rozwijana i zyskuje bardzo przydatne funkcjonalności. Ostatnią najważniejszą nowością jest wprowadzenie w niej pełnoprawnego dowodu osobistego, którym można posługiwać się nawet w bankach. To duża zmiana, ponieważ rządowa apka wcześniej nie miała statusu dowodu tożsamości.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA