REKLAMA
  1. bizblog
  2. Poradniki
  3. Zasiłki - poradniki

Nowości w aplikacji ZUS. Jedna z nowych funkcji jest dość osobliwa. Zainstalujesz dla niej apkę na smartfonie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził najpoważniejszą jak dotąd aktualizację aplikacji mobilnej mZUS. Zmienił się wygląd apki i pojawiły się kolejne funkcje, dzięki czemu jest szansa, że będzie na tyle przydatna, że będzie można polecić zainstalowanie jej na smartfonach. Jak na narzędzie, które ma ułatwiać załatwianie spraw bez zbliżania się do komputera, dość zaskakującą nowością jest... umawianie wizyty w placówce ZUS-u.

31.05.2023
15:57
Nowości w aplikacji ZUS. Jedna z nowych funkcji jest dość osobliwa. Zainstalujesz dla niej apkę na smartfonie?
REKLAMA

Pierwsza w historii ZUS-u apka pojawiła się w Google Play i App Store w listopadzie. Choć można było oczekiwać, że będzie to mobilny odpowiednik desktopowego PUE ZUS, to okazało się, że jest to jedynie jego namiastka, pozwalająca na załatwienie maleńkiego zestawu spraw.

REKLAMA

Dotychczas mZUS przydawała się głównie osobom, które przymierzają się do złożenia wniosku o świadczenie wychowawcze 500+ lub o świadczenie Dobry Start 300+. Wprowadzono jeszcze możliwość odbierania powiadomień w prawie tych programów, a potem dodano jeszcze możliwość wystąpienia o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, a także o rodzinny kapitał opiekuńczy. I to właściwie wszystko.

Nowe funkcje mZUS

Na szczęście pół roku po starcie apki mZUS jej twórcy postanowili dać jej nowe życie. W tym tygodniu pojawiła się dość istotna aktualizacja, która nie tylko wprowadza nowy wygląd aplikacji, ale także nowe funkcje. Niestety nadal jest to narzędzie przeznaczone właściwie tylko dla beneficjentów programów socjalnych dla rodzin i przedsiębiorcy nie mają w niej czego szukać.

Trzy nowe funkcje w mZUS są następujące:

  • wysyłanie wiadomości do ZUS-u i odczytywanie odpowiedzi,
  • działanie w imieniu osoby, która nadała nam upoważnienie do PUE ZUS,
  • umawianie wizyty w placówce ZUS.

Nowości nie wbijają w fotel. Z pewnością – przynajmniej w teorii – przydatna jest funkcja kontaktu z pracownikami ZUS-u przez apkę, ale pozostałe trudno uznać za coś rewolucyjnego. Można by oczekiwać, że elektroniczne kanały kontaktu z ZUS-em mają służyć ułatwieniu życia obu stronom, dlatego nieco kuriozalnie wygląda funkcja umawiania wizyt w placówkach tej instytucji.

Do czego może dziś się przydać aplikacja mZUS? Jak przyznaje sam zakład, jest ona przeznaczona tylko dla rodziców i opiekunów dzieci. Można za jej pomocą wystąpić o:

  • świadczenie wychowawcze 500+,
  • świadczenie dobry start 300+,
  • dofinansowanie opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna,
  • rodzinny kapitał opiekuńczy.

Jak złożyć wniosek o 500+ przez mZUS?

Zaznaczmy, że główną zaletą apki mZUS jest to, że jeśli tylko przedłużamy wniosek o 500+ na kolejny rok, to wszystkie dane są już wypełnione i pozostaje nam tylko kilka razy stuknąć w ekran. Najpierw w apce wyświetla się plansza z przyciskiem „Złóż wniosek”, następnie klikamy „Dalej” na stronie z podstawowymi informacjami o 500+, a następnie pojawia się strona „Przygotuj wniosek”.

Po stuknięciu „Dalej” wyświetla nam się podsumowanie poprzedniego wniosku i potwierdzamy, że na jego podstawie chcemy złożyć nowy wniosek. Teraz musimy wybrać okres, na który składamy świadczenie, co w świetle powyższego jest w sumie trochę mało logiczne, ale po prostu wybieramy opcję „od 1 czerwca 2023 r.” i znowu stukamy „Dalej”. Wtedy jeszcze raz musimy potwierdzić, że wszystkie dane są aktualne.

REKLAMA

Teraz pozostaje tylko złożyć oświadczenia, w których potwierdzamy, że nie dotyczą nas różne przypadki wykluczające nas z grona beneficjentów 500+. Oświadczeń jest aż siedem, ale możemy wybrać opcję „zaznacz wszystkie” i następnie stukamy „Złóż wniosek”. Pojawi się jeszcze powiadomienie o możliwości pobrania UPP (urzędowe poświadczenie przedłożenia). I to już wszystko, wniosek o 500+ złożony.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA