REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Jeśli musicie złożyć nowy wniosek o 500+, zróbcie to przez apkę ZUS-u. Łatwiej i szybciej się nie da

Po przeniesieniu obsługi programu Rodzina 500 Plus do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych miał zniknąć obowiązek składania co rok nowego wniosku, ale ostatecznie to nie nastąpiło. Na szczęście nie jest to szczególnie uciążliwa procedura, a jeśli skorzystamy z nowej aplikacji ZUS-u na smartfony, będzie bajecznie prosta i szybka.

04.02.2023
11:16
Jeśli musicie złożyć nowy wniosek o 500+, zróbcie to przez apkę ZUS-u. Łatwiej i szybciej się nie da
REKLAMA

Od 1 lutego można składać wnioski o 500+ na nowy okres świadczeniowy. Czasu jest całkiem sporo, bo nawet jeśli wniosek złożymy dopiero w czerwcu, wciąż dostaniemy świadczenia za wszystkie miesiące, choć w takim przypadku nastąpi przerwa w comiesięcznych przelewach. Wiele osób woli mieć to z głowy i od razu złożyć wniosek, zwłaszcza że jest to tak proste.

REKLAMA

Uproszczenie procedury składania wniosku o 500+ to efekt wprowadzenia przez ZUS jesienią zeszłego roku pierwszej aplikacji mobilnej tej instytucji. Jeśli ktoś już zainstalował sobie apkę mZUS i zalogował się w niej na konto w PUE ZUS, to w środę otrzymał powiadomienie o możliwości złożenia wniosku. Jeśli nie macie jeszcze tej apki, to sobie ją zainstalujcie, bo łatwiej i szybciej wniosku o 500+ (i nie tylko) nie złożycie.

Główną zaletą apki mZUS jest to, że jeśli tylko przedłużamy wniosek na kolejny rok, to wszystkie dane są już wypełnione i pozostaje nam tylko kilka razy stuknąć w ekran. Najpierw w apce wyświetla się plansza z przyciskiem „Złóż wniosek”, następnie klikamy „Dalej” na stronie z podstawowymi informacjami o 500+, a następnie pojawia się strona „Przygotuj wniosek”.

I tu właśnie kryje się główna zaleta apki mZUS – jeśli rok wcześniej składaliśmy wniosek o 500+, to nie musimy w nim w ogóle grzebać i od razu przejść do potwierdzenia, że wszystko się zgadza. Apka oczywiście daje możliwość zmodyfikowania wniosku, jeśli jakieś informacje się zdezaktualizowały – na przykład jedno z dzieci skończyło 18 lat albo zmieniliśmy adres.

Po stuknięciu „Dalej” wyświetla nam się podsumowanie poprzedniego wniosku i potwierdzamy, że na jego podstawie chcemy złożyć nowy wniosek. Teraz musimy wybrać okres, na który składamy świadczenie, co w świetle powyższego jest w sumie trochę mało logiczne, ale po prostu wybieramy opcję „od 1 czerwca 2023 r.” i znowu stukamy „Dalej”. Wtedy jeszcze raz musimy potwierdzić, że wszystkie dane są aktualne.

Teraz pozostaje tylko złożyć oświadczenia, w których potwierdzamy, że nie dotyczą nas różne przypadki wykluczające nas z grona beneficjentów 500+. Oświadczeń jest aż siedem, ale możemy wybrać opcję „zaznacz wszystkie” i następnie stukamy „Złóż wniosek”. Pojawi się jeszcze powiadomienie o możliwości pobrania UPP (urzędowe poświadczenie przedłożenia). I to już wszystko, wniosek o 500+ złożony.

REKLAMA

Warto pamiętać, że aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego i otrzymać świadczenie w czerwcu wniosek trzeba złożyć do 30 kwietnia. Z kolei złożenie wniosku do końca czerwca będzie gwarantowało, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca. Jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie złoży wniosek na nowy okres po 30 czerwca, to świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA