REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie
  3. Samorządy

Internet dla każdego. MC będzie rozdawać bony, jeden może być wart 64,3 tys. zł

We wrześniu ruszy konkurs “Internet dla każdego”, którym Ministerstwo Cyfryzacji chce zachęcić samorządy do instalowania na swoim terenie punktów z bezpłatnym WiFi.

15.08.2019
11:16
Internet dla każdego konkurs
REKLAMA

Hotspoty obecnie spotkamy w co szóstej gminie. Na blisko 2500 punkty z bezpłatnym WiFi ma raptem 407 z nich. Ten stan rzeczy chce zmienić Ministerstwo Cyfryzacji, które ogłosiło konkurs “Internet dla każdego”.

REKLAMA

Dzięki niemu w instytucjach publicznych (np. bibliotekach) i na terenach ogólnodostępnych (parkach, dworcach autobusowych i kolejowych) ma powstać w sumie dodatkowych 19 tys. hotspotów. Nabór wniosków ruszy 7 września, program będzie realizowany bez przerwy do czerwca 2020 r. Nie będzie podziału na żadne rundy. Budżet konkursu wynosi 120 mln zł.

Internet dla każdego: gminy postarają się o bon.

Konkurs “Internet dla każdego”, jak przekonuje Ministerstwo Cyfryzacji, ma wyposażyć każdą z gmin w co najmniej 10 punktów z WiFi o prędkości na poziomie 30 Mb/s. Żeby to było możliwe, samorządowcy będą ubiegać się o bon dofinansowujący instalację publicznych hotspotów. Jego maksymalna kwota to 64 368 zł. Przy czym utrzymanie infrastruktury i sama przepustowość będzie już po stronie gmin.

Nasza inicjatywa jest skierowana do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z całej Polski. To przede wszystkim one borykają się bowiem z brakiem ogólnodostępnej sieci internetowej. W naszym konkursie obowiązuje wyjątkowo uproszczona procedura - zachwala minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Ma być prosto, szybko i na bieżąco.

REKLAMA

Wojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa, współorganizatora konkurs, też akcentuje szybką procedurę. Dokumenty konkursowe mają być tak skonstruowane, by je wypełniać bez zbędnego nakładu czasu i w miarę prosto. Wnioski zaś mają być weryfikowane na bieżąco, co ma zdaniem organizatorów przyspieszyć podpisywanie umów.

Jak czytamy w regulaminie konkursu “Internet dla każdego”: “wnioskodawca może złożyć w konkursie jeden wniosek o dofinansowanie tylko na jeden projekt. Możliwe jest kilkukrotne aplikowanie, jeżeli wcześniej złożone wnioski zostały ocenione negatywnie, a ewentualna procedura odwoławcza została zakończona podtrzymaniem oceny negatywnej”.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA