REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Będzie wielka akcja instalacji inteligentnych liczników prądu. Kradzież energii będzie utrudniona

12,5 mln inteligentnych liczników prądu ma zostać zainstalowanych w polskich domach w ciągu najbliższych siedmiu lat. Sejm przyjął w piątek nowelizację prawa energetycznego, która dzięki wprowadzeniu Centralnego Systemu Informacji o Rynku Energii ma aż o 60 proc. zmniejszyć straty handlowe wynikające z nielegalnego poboru. Oszczędności operatorów mają iść w miliardy złotych.

16.04.2021
13:34
Wymiana liczników prądu. Państwo będzie mieć informacje online o tym, ile prądu zużywamy
REKLAMA

Inteligentne liczniki automatycznie wysyłające operatorom informacje o zużyciu energii elektrycznej są już stosowane w Polsce, ale jest ich na razie półtora miliona. Aby zaczęło stosować je 80 proc. odbiorców, trzeba wymienić 12,5 mln liczników starszego typu.

REKLAMA

Aby system zadziałał jak należy, informacje z liczników muszą spływać do odpowiedniego systemu, który będzie czuwał nad prawidłowością odczytów. W tym celu najpóźniej za trzy lata zostanie powołany do życia Centralny System Informacji o Rynku Energii. Jego operatorem będzie państwowa spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).

Rząd zakłada, że dzięki systemowi, który może przypominać system kas fiskalnych online, które są wprowadzane w kolejnych branżach, straty handlowe wynikające z nielegalnego poboru zostaną ograniczone aż o 60 proc. Pozwoli to na ograniczenie strat firm energetycznych o miliardy złotych, bo obecne straty z tytułu nielegalnego poboru szacuje się na 20 proc. Do 2026 straty sektora energetycznego mają zmniejszyć się o 8,4-9,5 mld zł.

Na koszt operatora

Jak będzie wyglądał harmonogram wymiany liczników? Do końca 2023 roku, operatorzy będą musieli wyposażyć w nowe urządzenia co najmniej 15 proc. swoich odbiorców. Do 31 grudnia 2025 roku inteligentne liczniki powinno posiadać już 25 proc. odbiorców, do końca 2027 roku – 65 proc. a do końca 2028 r. – co najmniej 80 proc. odbiorców.

Koszty wymiany liczników zostaną pokryte przez operatorów w przypadku odbiorców podłączonych do sieci o napięciu do 1 kV, czyli głównie gospodarstwach domowych.

REKLAMA

Nowelizacja prawa energetycznego zyskała rzadko spotykane poparcie ze strony wszystkich sił politycznych, które rzadko jak jeden mąż głosują nad ustawami rządowymi. Projekt poparło aż 433 posłów, a jedynie 3 zagłosowało przeciw.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA