REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy /
  3. Gospodarka

Nie łudź się, że będzie taniej. Ceny poszły w górę i już nie poszalejesz sobie na zakupach

Dość niespodziewanie czwartkowy szybki odczyt inflacji zamiast spodziewanego spadku przyniósł wzrost cen. Przyczyny? Nieoczekiwany wzrost inflacji bazowej, a być może także kosztów związanych z energią, edukacją i komunikacją. Więcej dowiemy się 15 października, ale w każdym razie spadek inflacji w kolejnych miesiącach ma być niższy niż wcześniej spodziewali się ekonomiści.

01.10.2020
11:13
netto obniża ceny
REKLAMA

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w sierpniu 2020 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 3,2 proc. (wskaźnik cen 103,2), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,2 proc. (wskaźnik cen 100,2)

– podał Główny Urząd Statystyczny w czwartek.
REKLAMA

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się, że ceny towarów i usług we wrześniu wzrosły rdr o 2,9 proc., a w stosunku do sierpnia nie zmieniły się.

 class="wp-image-1259527"
Źródło: GUS

Inflacja spadnie, ale mniej niż wcześniej prognozowano

Czwartkowe dane zaskoczyły nawet ekonomistów mBanku, którzy obstawiali wzrost inflacji.

Nie 3,1 proc. (nasza prognoza), a nawet 3,2 proc. - tyle wyniosła inflacja w Polsce za wrzesień. Szczątkowe dane podane przez GUS sugerują, że mamy co najmniej wyrównanie rekordów inflacji bazowej (4,3 proc.). Inflacja jeszcze powróci do spadków. Nie będą one jednak tak duże jak sądziliśmy

– uważają ekonomiści mBanku.

Wzrosła inflacja bazowa

Analitycy Pekao wskazują na wyższe ceny energii oraz wzrost inflacji bazowej.

Inflacja niespodziewanie rośnie we wrześniu, z 2,9 do 3,2 proc. r/r. Przyczyna tkwi w nieco wyższych niż zakładaliśmy cenach energii i przede wszystkim w kategoriach bazowych. Według naszych wyliczeń inflacja bazowa wzrosła, zamiast spadać (zapewne do 4,1-4,2 proc. r/r).

– napisali na Twitterze.

Polski Instytut Ekonomiczny szacuje, że inflacja bazowa we wrześniu wzrosła do nawet 4,3 proc. r/r.

Zdaniem Jakuba Rybackiego z PIE przyczyn należy szukać we wzroście cen edukacji bądź biletów lotniczych. Jego zdaniem w nadchodzących miesiącach należy spodziewać se stabilizacji cen, inflacja bazowa będzie powoli się obniżać się, ale wzrosną ceny paliw. Silniejsze zmiany nastąpią dopiero w I kw. 2021.

REKLAMA

Oczekujemy wtedy krótkotrwałego spadku CPI nawet do 1,7 proc. r/r, głównie z uwagi na niekorzystne efekty statystyczne. Prognozujemy, że w kolejnych kwartałach inflacja będzie kształtować się nieco powyżej celu NBP (2,5 proc. r/r).

– czytamy w komentarzu PIE.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA