REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy
  3. Gospodarka

Podwyżka goni podwyżkę. I nie łudźcie się, że wkrótce w sklepach będzie taniej

Główny Urząd Statyczny potwierdził w czwartek szybki szacunek dotyczący inflacji z 31 marca. Odczyt się nie zmienił i ceny poszły w górę bardziej niż spodziewał się rynek. W kolejnych tygodniach nie będzie lepiej.

15.04.2021
11:12
Podwyżka goni podwyżkę. I nie łudźcie się, że wkrótce w sklepach będzie taniej
REKLAMA

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 3,2 proc. (przy wzroście cen usług o 7,3 proc. i towarów o 1,9 proc.)

– podał w komunikacie GUS.
REKLAMA

Miesiąc do miesiąca inflacja wzrosła o 1,0 proc. Ceny towarów poszły w górę o 1,0 proc., a usług o 0,8 proc.

 class="wp-image-1408441"
Źródło: GUS

W kwietniu CPI wzrośnie do 4 proc.?

Przed szybkim szacunkiem, który GUS opublikował 31 marca, ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się, że nieco niższego odczytu. Odpowiednio: 2,9 i 0,7 proc.

Jakub Rybacki z PIE wskazuje, że po raz kolejny zaskoczyły ceny usług.

Dynamika wzrostu w tej grupie utrzymała się powyżej 7 proc. pomimo niższej presji płacowej oraz nieco słabszego wzrostu cen wywozu śmieci. Dalej obserwujemy podwyżki cen usług świadczonych stacjonarnie np. stomatologicznych czy fryzjerskich. To raczej efekt dostosowania kosztów do prowadzenia działalności w pandemii. Spodziewamy się, że ten trend będzie wygasać w kolejnych miesiącach

– skomentował.

Jego zdaniem trend wzrostowy obserwować będziemy też w kolejnych miesiącach w przypadku towarów.

Presja kosztowa rośnie globalnie z uwagi na wyższe ceny ropy naftowej oraz metali. Badania koniunktury w Europie wskazują także na problemy związane z logistyką i wzrostem kosztów frachtu morskiego. Ewentualne podwyżki cen w strefie euro szybko znajdą odzwierciedlenie w Polsce

– tłumaczy.


I dodaje, że marcowe dane sugerują, że inflacja utrzyma się powyżej celu NBP przez cały II kwartał.

Dość prawdopodobne jest osiągnięcie poziomu zbliżonego do 4 proc. w maju. Dopiero w III kwartale wskaźnik powróci do dopuszczalnego pasma wahań

– zapowiada Jakub Rybacki.

Transport podbił wzrost cen w marcu

W porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny transportu (4,1 proc.), żywności (0,7 proc.), odzieży i obuwia (4,1 proc.) i łączności (2,6 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,38 p. proc., 0,18 p. proc., 0,16 p. proc. i 0,13 p. proc.

REKLAMA
 class="wp-image-1408435"
Źródło: GUS

Rok do roku na odczycie marcowym najbardziej zaważyły wyższe ceny mieszkań (5,1 proc.), transportu (5,4 proc.) oraz łączności (7,4 proc.), które podwyższyły CPI odpowiednio o 1,25 p.proc., 0,50 p.proc i 0,36 p.proc.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA