REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Hinduskie jednorożce w opałach. Związki z Chinami pod lupą

Paytm, jedna z największych firm hinduskiego sektora technologicznego, została pozbawiona możliwości tworzenia kont nowym użytkownikom. Bankowcy chcą zbadać czy firma nie dzieli się informacjami ze swoimi inwestorami z Chin.

27.03.2022
12:30
Hinduskie jednorożce w opałach. Związki z Chinami pod lupą
REKLAMA

Choć napięte relacje pomiędzy Indiami, a Chinami wpływają na sektor IT w obu krajach, to giełdowy pesymizm widoczny jest w notowaniach wielu spółek, które debiutowały w zeszłym roku.

REKLAMA

Zomato - 36 proc. poniżej debiutu z lipca

Zomato to agregator restauracji i dostawca jedzenia obecny w ponad 1 tys. miast.

 class="wp-image-1749334"

Nykaa - ponad 30 proc. straty od debiutu w listopadzie

Nykaa to e-commerce koncentrujący się na produktach związanych z urodą. To również pierwszy indyjski jednorożec, który założyła kobieta.

 class="wp-image-1749337"

Policybazaar - blisko 40 proc. straty od debiutu w listopadzie

Policybazaar umożliwia porównywanie polis ubezpieczeniowych online.

 class="wp-image-1749343"

W najtrudniejszej sytuacji znajduje się jednak One97 Communications, właściciel najbardziej wartościowego hinduskiego jednorożca - Paytm.

One97 Communications tylko w tym roku stracił 60 proc.

 class="wp-image-1749331"

W 2020 roku Paytm był najbardziej wartościową marką w segmencie płatniczym. Jego wartość sięgać miała wówczas 6,3 mld dol. Swój udział w sukcesie mieli również inwestorzy - Softbank i Warren Buffett. Dziś kapitalizacja One97 obniżyła się do 4,5 mld dol.

Problemy pojawiły się już w dniu debiutu, kiedy kurs spółki pikował o 27 proc. W jego utrzymaniu na stałym poziomie nie pomogły zapewnienia twórcy firmy - Vijay'a Shekhara Sharmy - o wspaniałomyślnej misji, polegającej na podłączeniu milinów Hindusów do systemu bankowego.

Dziś Paytm nie może nawet zakładać nowych kont

Zakaz nałożony został na przez Hinduski bank centralny (RBI - Reserve Bank of India) i ma obowiązywać do czasu aż niezależny audyt zostanie przeprowadzony na serwerach jednorożca. Spółka zaprzeczyła przy tym doniesieniom Bloomberga, który sugerował, że decyzja RBI była podyktowana dzieleniem się informacjami z chińskimi inwestorami.

Ant Group i Alibaba posiadają 30 proc. udziałów w Paytm.

Tymczasem od 2020 roku stosunki między Chinami i Indiami są napięte. W czerwcu tamtego roku na granicy doszło do starcia, w którym zginęło kilkadziesiąt osób po obu stronach. Konflikt od razu odbił się na rynku IT. Do dziś Hindusi zbanowalig bowiem ponad 200 chińskich aplikacji, m.in. TikTok, PUBG Mobile, Clash of Kings, Weibo, AliExpress.

Problemy firm technologicznych mogą ostudzić wyścig na NSE

Swoje plany giełdowego debiutu na National Stock Exchange of India zamroziła m.in. wsparta przez Softbank firma hotelowa OYO.

REKLAMA

Żaden inny, wschodzący rynek nie oferuje takich możliwości wzrostu, jak Indie. Firmy powinny jednak skromniej wyceniać debiuty, aby kurs nie zanurkował pierwszego dnia

- powiedział Nuno Fernandes, zarządzający portfolio inwestycyjnym w GW&K Investment Management.

W długim terminie hinduska giełda może spodziewać się mniejszej liczby debiutów, co jednak nie powinno zatrzymać rozwoju rynku. Indie wkrótce staną się najludniejszym krajem, ale wciąż daleko im do rozwoju, jakim cieszą się Chińczycy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA