REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Firmy dostaną rekompensaty za stan wyjątkowy jak za lockdown. Ustawa wchodzi w życie

O rekompensatę w wysokości 65 proc. średnich przychodów będą mogli wreszcie wystąpić przedsiębiorcy i rolnicy, których objął stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią wprowadzony na początku września. Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek dwie ustawy – jedną o rekompensatach za stan wyjątkowy, a drugą o wysokich podwyżkach dla najwyższych urzędników, w tym dla siebie.

01.10.2021
15:22
Rekompensaty za stan wyjątkowy. Ustawa wchodzi w życie
REKLAMA

Rekompensata za 30 dni trwania stanu wyjątkowego będzie przysługiwać w wysokości 65 proc. średniego miesięcznego przychodu wnioskodawcy, z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Średnia będzie wyciągana z trzymiesięcznego okresu obejmującego czerwiec, lipiec i sierpień 2021 r.

REKLAMA

W ustawie znalazł się zapis, że w przypadku przedłużenia stanu wyjątkowego rekompensaty także zostaną odpowiednio przedłużone. Już w czwartek na wniosek prezydenta Sejm zdecydował o przedłużeniu stanu wyjątkowego o 60 dni, czyli aż do początku grudnia.

Pieniądze będą mogli otrzymać przedsiębiorcy i rolnicy świadczący usługi hotelarskie, gastronomiczne, turystyczne i pokrewne. Kwalifikujący się do otrzymania pieniędzy przedsiębiorcy będą musieli złożyć odpowiedni wniosek u wojewody. Decyzję w sprawie rekompensaty musi wydać w ciągu dwóch tygodni.

Rząd skierował pomoc do „usługodawców najmocniej dotkniętych ograniczeniami na terenach objętych stanem wyjątkowym na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego”. Stanem wyjątkowym są objęte aż 183 miejscowości.

Bez podatku

REKLAMA

Dobrą wiadomością jest to, że nie trzeba będzie zapłacić podatku od rekompensaty, bo – jak zapisano w ustawie – pomoc ta nie będzie stanowić przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

To wcale nie takie oczywiste, bo po umorzeniu pomocy z tarcz PFR przez wiele miesięcy nad przedsiębiorcami wisiało widmo zapłaty podatku, bo resort finansów długo zwlekał z decyzją, czy podatek się należy, czy nie. Ostatecznie firmy zostały z podatku zwolnione.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA