REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Polska z najlepszymi drogami na świecie? Twórcy tego pomysłu wiedzieli, do kogo uderzyć

EyeVi digitalizuje sektor konserwacji infrastruktury drogowej. Ten estoński startup współpracuje z klientami z Polski, a teraz zyskał wsparcie dwóch naszych funduszów VC.

14.02.2022
8:50
Polska z najlepszymi drogami na świecie? Twórcy tego pomysłu wiedzieli, do kogo uderzyć
REKLAMA

Zaległości w remontach infrastruktury drogowej w Ameryce wycenia się na 435 mld dol.. To ogromna kwota, która w przyszłości powinna zostać rozdysponowana na modernizację konkretnych odcinków dróg. Jak jednak wykonać „infrastrukturalny triaż”? Można wysłać zespół ekspertów, którzy przez kilka tygodni będą badali stan nawierzchni. Inżynierzy mogą zostać jednak zastąpieni przez algorytm, dostęp do którego sprzedaje estońska firma EyeVi.

REKLAMA

EyeVi to platforma, które jest w stanie przeanalizować dane z czujników zlokalizowanych w samochodzie i wskazać, które odcinki należy naprawić, zanim szkody staną się zbyt wysokie.

Wykorzystywane obecnie technologie pomiarów drogowych są przestarzałe lub zbyt drogie, co oznacza, że konserwacja profilaktyczna jest poza zasięgiem większości dostawców. Rządy na całym świecie borykają się z ogromnymi zaległościami w pracach związanych z utrzymaniem dróg, a dzięki zaawansowanemu mapowaniu geoprzestrzennemu i predykcyjnej analizie danych jesteśmy w stanie stworzyć idealne warunki do efektywniejszego wykorzystania przeznaczonego na nie budżetu

– komentuje Gaspar Anton, założyciel i dyrektor generalny EyeVi.

Startup nie tylko wykorzystuje potencjał sztucznej inteligencji do analizy danych, ale dostarcza również mobilny sprzęt do mapowania.

Technologia Estończyków może obniżyć ograniczyć koszty naprawy infrastruktury o połowę w porównaniu z systemami konwencjonalnymi.

Model biznesowy zakłada zaś rozliczanie się na podstawie liczby przeanalizowanych kilometrów.

 class="wp-image-1702213"

Z rozwiązania skorzystać mogą firmy geodezyjne i zarządcy infrastruktury drogowej, a w przyszłości być może również firmy zajmujące się autonomiczną jazdą. W końcu one również będą wykorzystywały modele rzeczywistości przeniesione do świata cyfrowego.

Już teraz estońskiej firmie udało się sprzedać swoje rozwiązanie kilku klientom znad Wisły. Właśnie to przyciągnęło uwagę dwóch rodzimych funduszów VC, które uczestniczyły w rundzie seed.

 class="wp-image-1702210"

EyeVi pozyskała 1,8 mln euro.

Rundzie przewodniczył ff Venture Capital i przy udziale międzynarodowego konsorcjum funduszy oraz kilku estońskich aniołów biznesu, w tym m.in.: Väino Kaldoja - założyciela AuveTech i Taavi Rõivas - byłego premiera Estonii.

Gdy się poznawaliśmy, spółka miała zaledwie paru klientów ale jednocześnie Gaspar (CEO) miał jasną wizję i strategię na skokowy wzrost spółki. Jakość wykonywanej pracy oraz rekordowo krótki czas obrabiania projektów przyczynił się do tego, że spółka bardzo szybko zaczęła przyciągać kontrakty od międzynarodowych spółek

komentuje Mateusz Bodio, Dyrektor Zarządzający w RKKVC - funduszu, który również zainwestował w startup.
REKLAMA

Pieniądze zostaną wykorzystane m.in. na ekspansję w Stanach Zjednoczonych – rynku z największym potencjałem modernizacyjnym.

Potencjał rynku amerykańskiego jest naprawdę ogromny i dzięki naszym relacjom i obecności na miejscu, będziemy w stanie wesprzeć EyeVi w ich międzynarodowej ekspansji

– komentuje Maciej Skarul, Partner w ff Venture Capital.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA