REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Polacy szukają domów nad Morzem Śródziemnym i Adriatykiem. Zobacz, ile trzeba wydać na takie cudo

Obok Hiszpanii, Francji i Chorwacji najbardziej naszą uwagę mają przyciągać Portugalię i Włochy, dalej w kolejce znajdziemy zaś Grecję i Cypr, a nawet Dubaj. Polskie zakupy na południu Europy są wciąż niewielkie, jeśli porównamy je z brytyjskimi.

24.07.2022
14:32
Polacy szukają domów nad Morzem Śródziemnym i Adriatykiem. Zobacz, ile trzeba wydać na takie cudo
REKLAMA

Brytyjczycy wiodą prym w przypadku zakupów nieruchomości w Hiszpanii. Według danych analityków Pekao w latach 2012 – 2021 kupili oni 78 tys. mieszkań. Dla porównania Polacy w tym czasie kupili 7 tys. nieruchomości.

REKLAMA

A co przyciąga Polaków do Hiszpanii? Według Michała Ćwierzyka, prezesa zarządu Vela Poland ma to być  wielkość gospodarki, stabilny rynek i przystępne rozwiązania prawne. Z kolei grecka część Cypru kusi rozwiązaniami podatkowymi i łatwością prowadzenia działalności.

Część bardziej zamożnych klientów interesuje się Dubajem z racji olbrzymiego kapitału, który przepływa przez to miasto. Mocno wzrosło zainteresowanie lokalizacjami uważanymi za luksusowe i ekskluzywne – myślę tutaj głównie o Lazurowym Wybrzeżu oraz Karaibach - podkreśla Ćwierzyk.

Jego Vela Poland ma za sobą rekordowe półrocze. Firmie udało się sprzedać nieruchomości o łącznej wartości przekraczającej 50 mln zł. Vela zarządza bowiem Tripinvest - platformą z ofertami nieruchomości w zagranicznych kurortach. Za jej pomocą można kupić mieszkanie np. na lazurowym wybrzeżu lub nad Adriatykiem.

Polacy są gotowi wydać nawet 570 mln zł na zagraniczne nieruchomości

Jak pośrednik szacuje tę kwotę? Mają to być klienci, z którymi platformie udało się nawiązać relacje i którzy znajdują się na różnych etapach realizacji zakupu. Część z nich dopełnia już formalności po podpisaniu umowy rezerwacyjnej, inni zaś czekają jeszcze na zakończenie budowy. Są tu również Ci, którzy dopiero analizują oferty i czekają jeszcze na wizytę np. w Hiszpanii.

Jak wynika z analiz Biura Maklerskiego Pekao, Polacy coraz chętniej spoglądają w kierunku hiszpańskich nieruchomości. Tylko w  pierwszym kwartale obecnego roku zrealizowanych zostało ponad 500 transakcji na tym rynku, natomiast w całym 2021 roku kupiono 1140 mieszkań.

Polacy kupują apartamenty i domy, których cena kształtuje się w zakresie od 80 do 600 tys. euro. Pojawiają się jednak i droższe, wielomilionowe zakupy - sięgające 23 mln euro. Co ciekawe bodźcem do poszukiwań okazała się wojna na Ukrainie.

Wszyscy, którzy zastanawiali się nad zakupem, podjęli decyzję o szybkim działaniu. Pod koniec lutego zauważyliśmy znaczne wzrosty zapytań i telefonów związanych z rezerwacją terminu wizyty. Możemy szacować kilkukrotne wzrosty zainteresowania wśród Polaków - dodaje Ćwierzyk.

Vela celuje w milion złotych w crowdinvestingu

Firma jest obecnie w trakcie emisji akcji serii E. Veli udało się zebrać 350 tys. zł od 31 inwestorów. Kolejni mają jeszcze kilka dni na dołączenie do akcjonariatu, co oznacza, że zbiórka może nie dobić do miliona zł.

REKLAMA

Pieniądze mają zostać przeznaczone na dotarcie do klientów spoza Polski – głównie na rynku belgijskim i niderlandzkim.

 Z naszych analiz  wynika, że rynki te są kilkukrotnie większe od polskiego i zapewniają możliwość dalszego, dynamicznego rozwoju.  W  Polsce obecnie prowadzimy rozmowy z ponad 700 klientami i współpracujemy z 25 partnerami z rynku nieruchomości. Jesteśmy gotowi powtórzyć ten sukces w innych krajach – podsumowuje Michał Ćwierzyk.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA