REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

W sierpniu do emerytów popłynie ponad 11 mld zł. Prezydent klepnął czternastkę

Inflacja szaleje i rząd stara się z nią walczyć, ale jego działania są co najmniej niespójne. Z jednej strony przyklaskuje podwyżkom stóp procentowych i wprowadza obligacje inflacyjne, które mają ściągnąć z rynku nadmiar gotówki, a z drugiej dosypuje na rynek całe wywrotki gotówki. W sierpniu do seniorów trafią tak zwane czternaste emerytury, co oznacza wpompowanie na rynek prawie 11,5 mld zł. Prezydent właśnie podpisał stosowną ustawę.

28.06.2022
15:55
prognozy walutowe 2022
REKLAMA

Ustawa o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów podpisana

– ogłosiła Kancelaria Prezydenta RP.
REKLAMA

Wypłaty ruszą 25 sierpnia i potrwają do 20 września 2022 r. Wysokość czternastki będzie uzależniona od wysokości emerytury czy renty. W przypadku osób, które dostają nie więcej niż 2900 zł brutto, świadczenie wyniesie 1338,44 zł, czyli równowartość tak zwanej najniższej emerytury.

Jeśli ktoś dostaje więcej niż 2900 zł, to dostanie świadczenie pomniejszone o różnicę między wysokością swojej emerytury lub renty 2900 zł. Innymi słowy, za każdą dodatkową złotówkę standardowej emerytury zostanie mu odjęta złotówka z czternastki. Oznacza to, że jeśli ktoś ma emeryturę wynoszącą ponad 4150 zł, nie ma co liczyć na prezent od rządu.

Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, to znaczy, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku w tej sprawie. Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach. Pocieszeniem może być za to fakt, że z czternastki nie będzie można dokonywać potrąceń i egzekucji.

REKLAMA

Pomysł na wypłatę dodatków do emerytur pojawił się w 2019 roku, czyli w roku wyborów parlamentarnych. Wówczas po raz pierwszy wypłacono takie świadczenia równe emeryturze minimalnej. Trzynastki zostały ponownie wypłacone w 2020 roku – tym razem przed wyborami prezydenckimi. Manewr powtórzono w 2021 roku, ale w 2022 roku miało nie być już czternastek, ale rząd zmienił zdanie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA