REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Kosmiczna sprzedaż „Cyberpunka”! „Wiedźmin” daleko z tyłu. Ale reakcja giełdy… Nie tego się spodziewaliśmy

CD Projekt pochwalił się liczbą 8 mln preorderów „Cyberpunka 2077". To zdecydowanie więcej niż w przypadku ostatniej odsłony Wiedźmina i lepiej niż oczekiwania wielu analityków. Mimo to na zamknięciu notowań jedna akcja CDP wyceniana była na 361,95 zł (spadek o 8,55 proc.).

10.12.2020
9:36
cd-projekt-kurs
REKLAMA

Ostatnie dni były dla CD Projektu bardzo nerwowe. Pierwsze recenzje mówiły o licznych bugach, które nieco psują przyjemność z gry. Być może właśnie to sprawiło, że kurs spółki ułożył się w sinusoidę, doprowadzając inwestorów do palpitacji serca.

REKLAMA

Wynik „Wiedźmina” pobity

Tuż po oficjalnej premierze CD Projekt podał jednak liczbę zamówień. I okazało się, że gracze wręcz rzucili się na nowe dzieło Redów. Liczba preorderów sięgnęła 8 mln. Dla porównania trzecia część „Wiedźmina” mogła pochwalić się tylko 1,5 mln zamówień w przedsprzedaży.  

To fenomenalny wynik, powyżej naszych najśmielszych marzeń.(…) Preordery to jakiś kosmos

– skomentował CEO CD Projekt Adam Kiciński w programie Onet Rano

Wstępne wyniki sprzedaży są również nieco powyżej przewidywań analityków, które i tak były dość wyśrubowane. Jak podaje „Puls Biznesu”, Kacper Koproń z Trigona oczekiwał 5-6 mln sztuk, Tomasz Rodak z DM BOŚ 7-9 mln.

Mimo dobrych danych o sprzedaży tuż po otwarciu kurs polskiej spółki poszedł w dół. Najpierw -1 proc., potem wzrósł, ale pół godziny po rozpoczęciu notowań CD Projekt tracił 2,5 proc., utrzymując się na poziomie 385,75 zł za akcję.

 class="wp-image-1312600"
Kurs CDR na GPW. Źródło: Stooq.pl

Gracze rzucili się na „Cyberpunka 2077"

CD Projekt przygotował akcje promocyjną z ogromnym rozmachem. Reklamy były emitowane w 55 krajach w 34 językach. Efekt? Brand24 zwrócił uwagę, że pod względem zasięgów, polska gra może się równać z takimi wydarzeniami jak premiera Star Wars albo start rakiety SpaceX.

Rekordy „Cyberpunk 2077" bije również na Steamie, gdzie znajduje się obecnie na liście bestsellerów. W szczytowym momencie transmisję na Twitchu oglądało ponad milion graczy. To jeden z najlepszych wyników w historii tej platformy. Opinie były zdecydowanie bardziej pozytywne od tych, które pojawiały się w branżowych mediach.

Przesiąknięci recenzjami dziennikarzy skupialiśmy uwagę na największym z wytykanych mankamentów – ilości błędów występujących w grze – i jesteśmy pozytywnie zaskoczeni, gdyż w najnowszej wersja po aktualizacjach błędy te występują bardzo rzadko (przynajmniej w pierwszych godzinach) i ani trochę nie mają wpływu na rozgrywkę

– stwierdził analityk DM BDM

W porannym komentarzu dodał także, że „jesteśmy zachwyceni pierwszym kontaktem z „Cyberpunkiem" i nie możemy się doczekać aby dalej zatapiać się w jego świat”.

Czekamy na kwartalne wyniki

Inwestorzy na sprzedaż nowego dzieła CD Projekt RED będą spoglądać także w długofalowej perspektywie. Pod koniec października w rozmowie z PAP Biznes Michał Wojciechowski z IPOPEMA Securities zauważył, że mocny impuls do wzrostów na giełdzie może dać tylko wyraźnie przebicie wyników sprzedaży „Red Dead Redemption 2".

Produkcja Rockstar Games w ciągu pierwszego kwartału rozeszła się w 21 mln egzemplarzy (w wersji na konsole). Zdaniem Wojciechowskiego, prawdziwy rajd na akcjach CD Projekt zacząłby się jednak dopiero w momencie podejścia pod „wolumeny zbliżone do GTA 5". A ta kultowa gra w ciągu trzech miesięcy sprzedała się w liczbie ok. 31 mln kopii.

AKTUALIZACJA:

Od momentu rozpoczęcia notowań kurs CD Projekt niemal cały czas leci w dół. O godz. 13.20 polska spółka traciła już ponad 9 proc., co zepchnęło wartość jej akcji poniżej poziomu 360 zł. Ostatni raz CD Projekt był tak wyceniany w ostatnich dniach listopada. Na zamknięciu jedna akcja CDP wyceniana była na 361,95 zł (spadek o 8,55 proc.).

W tym samym czasie przychody polskiej spółki idą w górę. „Cyberpunk 2077" zarobił już na Steamie ponad 50 mln dol. Dzięki temu prowizja dla platformy spadnie z 25 proc. do 20 proc.

REKLAMA

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA