REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Co z tym eldorado w IT? Najlepsze dopiero przed nami

W 2023 r. w polskiej branży IT można było zauważyć, wyraźne spowolnienie rynku pracy co przełożyło się na spadek liczby ofert o 26 proc. rdr przy jednoczesnym wzroście złożonych aplikacji o 54 proc. Można było również zauważyć słabnącą dynamikę wzrostu wynagrodzeń. I choć 70 proc. badanych specjalistów IT deklarowało, że w 2023 r. otrzymało podwyżki, to z raportu: „Co z tym eldorado”, przygotowanego przez Just Join IT we współpracy z Experis, wynika, że zarobki w branży daleko jeszcze do zachodnich standardów.

18.01.2024
8:17
Co z tym eldorado w IT? Najlepsze dopiero przed nami!
REKLAMA

Rok 2023 był zdecydowanie trudniejszy dla rynku pracy w IT niż 2022 r., a jego pierwsze miesiące upłynęły pod znakiem optymalizacji i grupowych zwolnień u technologicznych gigantów. To przełożyło się na sytuację w Polsce. Jednocześnie był to rok szalejącej inflacji i boomu na sztuczną inteligencję, której praktyczne przełożenie na pracę specjalistów IT nie jest jeszcze do końca znane.

REKLAMA

W IT zmniejszyło się zapotrzebowanie na specjalistów, za to chętnych jest coraz więcej

Według raportu Just Join IT: „Co z tym eldorado”, który powstał we współpracy z firmą Experis, liczba ofert pracy dla programistów i innych specjalistów IT zmniejszyła się o 26 proc. przy jednoczesnym wzroście konkurencji (wzrost liczby zainteresowanych pracą w IT). Liczba aplikacji na ogłoszenia o pracę wzrosła o 54 proc. W najtrudniejszej sytuacji znalazły się osoby dopiero wchodzące na rynek pracy. Spośród blisko 130 tys. ogłoszeń opublikowanych na Just Join IT w 2023 r., oferty dla juniorów stanowiły zaledwie 5 proc.

Gospodarka pozytywnie odpowiada na zachodzące zmiany polityczne w Polsce i odmrożenie Krajowego Planu Odbudowy, wydaje się również, że największy wróg wzrostu, czyli inflacja, osiągnęła już swój szczyt i będzie słabnąć. To wszystko powinno pomóc lokalnym firmom wrócić do koniecznych inwestycji w zastopowane projekty IT. Nastroje za Oceanem również stanowią dobry prognostyk dla inwestycji zagranicznych – mówi Piotr Durlej, Head of Product Just Join IT.

Tomasz Walenczak z Managing Director ManpowerGroup Polska, do której należy Experis, dodaje, że ostatnich miesiącach pomimo wielu zawirowań, rynek pracy nad Wisłą się stabilizuje. Dane wskazują, że już drugi kwartał z rzędu prognozy rekrutacyjne są pozytywne i oscylują wokół poziomu +18 proc. To jasny sygnał wskazujący na optymizm pracodawców.

W 2024 r. spodziewamy się utrzymania dotychczasowego krajobrazu rynku z nieznacznym odbiciem. Prognozujemy stabilny wzrost zatrudnienia w sektorze z utrzymującym się trendem poszukiwania doświadczonych specjalistów - komentuje Agnieszka Grzybowska, IT Recruitment Team Manager w Experis.

Podnoszenie kwalifikacji pozwoli na utrzymanie się w branży

W raporcie: „Co z tym eldorado” przedstawiono szczegółowe dane na temat wynagrodzeń w branży IT w 2023 r. zarówno w ujęciu ogólnym, jak i w podziale na 23 specjalizacje. Mediany wynagrodzeń z wszystkich ofert w podziale na seniority wzrosły o 3-7,6 proc. rdr, co jednak oznacza spadek dynamiki aż o 13-20 p.p. względem lat 2021-2022. Na największy wzrost płac mogli liczyć seniorzy zatrudnieni na umowę o pracę, gdzie mediana wyniosła 21 tys. zł brutto. Ich koledzy pracujący na kontraktach B2B otrzymywali miesięcznie ok. 24 000 zł netto. Suma górnych widełek ze wszystkich ofert opublikowanych na Just Join IT w 2023 r. wyniosła 617 mln złotych.

Wzrost wynagrodzeń w sektorze IT w 2023 r. odzwierciedla dynamikę zmian w branży. IT wciąż pozostaje branżą z jednym z najbardziej konkurencyjnych pakietów wynagrodzeń – tłumaczy Justyna Krzewska, HR Generalist w Just Join IT, RocketJobs.pl i Hello HR.

I dodaje, że wyzwanie, które stoi przed juniorami, będzie łatwiejsze do pokonania dzięki elastycznemu podejściu do rozwoju i postawieniu na specjalizację w niszach technologicznych.

W opinii autorów raportu, choć w ogólnej analizie zarobków widać wzrosty na każdym poziomie seniority, mediany oferowanych wynagrodzeń w poszczególnych kategoriach przedstawiają nieco inny obraz. Wynika z nich, że istnieją obszary i języki programowania, takie jak cyberbezpieczeństwo czy Scala, w których wynagrodzenia znacznie spadły: na UoP odpowiednio o 13 i 21 proc. Z kolei osoby specjalizujące się w systemach ERP mogły liczyć na 20 proc. wzrost stawek w ogłoszeniach rok do roku. Na B2B spadki nie są już tak drastyczne, a największy wzrost o 23,8 proc. zaliczyli programiści Golanga.

W 2024 r. programiści będą musieli wykazać się nie tyle znajomością nowych języków czy frameworków, a rozwojem w kierunku korzystania i tworzenia narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, dzięki czemu poprawią produktywność. Spodziewam się, że praktyczna wiedza z obszaru AI na stałe wejdzie w zakres ich obowiązków - twierdzi Piotr Durlej.

Więcej o branży IT można przeczytać poniżej:

Wynagrodzenia w Polskiej branży IT jeszcze daleko do zachodu

Oprócz analizy widełek płacowych z ofert pracy, w ramach raportu przeprowadzono badanie na grupie ponad 4000 osób pracujących w IT, w którym zapytano o realne i oczekiwane zarobki. Jak się okazuje, w większości realne wynagrodzenia są niższe od ofert podawanych przez pracodawców w ogłoszeniach od ok. 5 do nawet 50 proc. Istnieją jednak takie specjalizacje jak GameDev czy Data, gdzie płaci się realnie więcej, niż podaje w widełkach na rekrutacji.

Zapytani o to, czy ich wynagrodzenie wzrosło w 2023 r., 70 proc. ankietowanych wskazało, że tak. Co trzecia osoba spośród tych, które odpowiedziały pozytywnie na pierwsze pytanie, podała, że ich pensja zwiększyła się o minimum 20 proc. Zarobki 25 proc. badanych pozostały bez zmian, a 3,5 proc. musiało się liczyć ze spadkiem wynagrodzenia w porównaniu z 2022 r.

REKLAMA

Wynagrodzenia w Polsce są wciąż nieporównywalnie mniejsze od zarobków zachodnich, czego odzwierciedleniem są oczekiwania polskich specjalistów IT. Z badania wynika, że jedynie garstka uznaje swoje wynagrodzenie na adekwatne do roli i umiejętności. Lwia część wskazuje zaś, że oczekiwałaby zarobków od 5 do nawet 30 proc. większych od realnych.

Raport „Co z tym eldorado” został przygotowany w oparciu o dwa niezależne źródła danych. Analizą blisko 130 000 ofert pracy, na które można było aplikować przez największy w Polsce portal pracy dla branży IT - Just Join IT w dniach 1 stycznia - 31 grudnia 2023 r. Badano deklarowane przez pracodawców wynagrodzenie, tryb pracy, rodzaj umowy oraz wymagane doświadczenie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA