REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Co z cenami za prąd? Nie obejdzie się bez nowelizacji przepisów, ale przed wakacjami ma być po sprawie

Konieczna jest nowelizacja ustawy dotyczącej ceny za energię. Być może potrzebne będzie dodatkowe posiedzenie Sejmu - na przełomie kwietnia i maja. Ale rządzący uspokajają, że dialog z Komisja Europejską przebiega bardzo dobrze. Indywidualni odbiorcy nie mają powodów do zmartwień - dla nich cena za prąd ma pozostać bez zmian.

19.04.2019
14:32
Cena za prąd, czyli ustalenia z Komisją Europejską na ostatniej prostej
REKLAMA
REKLAMA

Zeszłotygodniowe ceny uprawnień do emisji CO2 na Europejskiej Giełdzie Energii osiągnęły poziom 27 euro. Dobitnie przy okazji udowadniając, że czasy, kiedy oscylowały wokół ledwie 6–8 euro, już nigdy nie wrócą. Jednocześnie Komisja Europejska chce jak to tylko możliwe ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Za nieco ponad dekadę, w 2030 r., powinna być zmniejszona aż o 40 proc.

Dla takich gospodarek jak Polska - w znacznym stopniu uzależnionych od węgla (którego spalanie emituje CO2) - oznacza to kłopoty. Rządzący, chcąc przynajmniej na wyborczą chwilę ugasić ten pożar, od miesięcy kombinują jak mogą z systemem rekompensat, dzięki któremu wyższe ceny za energię elektryczną miałyby nie być w naszym kraju aż tak odczuwalne. A dla indywidualnych odbiorców nie byłyby odczuwalne w ogóle. Komisja Europejska trochę grozi palcem, ale wychodzi na to, że koniec końców zgodę wyda.

Rekompensaty miały nie być pomocą publiczną.

Ustawa w sprawie cen energii powstała pod koniec ubiegłego roku. Nowe przepisy zmniejszyły akcyzę na energię elektryczną z 20 do 5 zł za MWh, obniżyły o 95 proc. opłatę przejściową i ustaliły ceny dla odbiorców końcowych na 2019 r. na poziomie z 30 czerwca 2018 r. Od początku przedstawiciele Ministerstwa Energii zarzekali się, że nie ma mowy w tym przypadku o pomocy publicznej. Tym samym nie ma sensu przejmować się reakcją Komisji Europejskiej.

Energia jest towarem używanym bez wyjątku we wszystkich sektorach gospodarki oraz przez odbiorców indywidualnych. Ustawa nie zmienia również w żaden sposób zasad rynku konkurencyjnego, jeśli chodzi o sprzedaż energii elektrycznej na rynku giełdowym. W związku z powyższym rozwiązania zawarte w ustawie nie są sprzeczne z prawem UE - twierdził jeszcze na początku stycznia resort energii.

Komisja Europejska: najpierw uzgodnienia, potem ustawa.

Szkopuł w tym, że według Komisji Europejskiej w Polsce, przyjmując bardzo przyspieszone tempo prac nad przepisami dotyczącymi cen energii, doszło do pominięcia procedur. Dotyczy to owej „pomocy publicznej” państwa, która nie musi być automatycznie przez Brukselę odrzucona, o ile jest wcześniej zgłoszona. Najpierw więc trzeba było uzyskać unijną zgodę na takie przepisy, a dopiero później należało wszcząć prace nad ich konstruowaniem. Polacy zrobili dokładnie odwrotnie.

Państwa członkowskie są zobowiązane do notyfikowania Komisji Europejskiej o wszelkich działaniach pomocy publicznej przed ich wdrożeniem. Działamy na podstawie prawa europejskiego. Zgodnie z nim takie działania powinny być notyfikowane, aby Komisja mogła się im przyjrzeć - stawiała sprawę jasno już na początku stycznia Mina Andreewa, rzecznik KE.

Przed nowelizacją nie uciekniemy.

Rządzący chcą zakończyć maraton w sprawie cen za prąd jak najszybciej. Tak, żeby najpóźniej w wakacje już wszyscy wiedzieli, na czym stoją. Dlatego rozmowy z Komisją Europejską są bardzo zaawansowane. Jest już jasne, że Polska przed nowelizacją przepisów nie ucieknie.

Komisja Europejska oczekuje pewnych korekt, jeśli chodzi o decyzje po stronie polskiej. Czas nas goni - stwierdził w rozmowie z Radiem Wnet wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Może potrzebne będzie dodatkowe posiedzenie Sejmu.

Cena za prąd jest tematem rozmów rządu z samorządami i wszystkimi innymi podmiotami, które miałby objąć system rekompensat. Wiadomo, że prace prowadzone są nad nowelizacją samej ustawy, jak i rozporządzenia do niej. Kiedy może nastąpić ich finał?

Z determinacji w ministerstwie widzę, że pod koniec kwietnia powinniśmy wszystko dopinać, by się nie przenosiły na drugą połowę roku - twierdzi wiceminister Tobiszowski i wskazuje, że do nowelizacji przepisów mogłoby dojść na przełomie kwietnia i maja. Nie wyklucza dodatkowego posiedzenia Sejmu.

Ceny za prąd dla gospodarstw domowych bez zmian.

O szczegółach nowelizacji zbyt wiele nie wiadomo. Jak najbardziej podtrzymywana jest deklaracja, że gospodarstwa domowe nie odczują żadnych podwyżek. Za to z ustawy wyłączone byłyby przedsiębiorstwa energochłonne, które miałyby zostać objęte innymi przepisami. A co z innymi podmiotami?

Jeżeli chodzi o gospodarstwa domowe, to ta część jest zakończona. Druga rzecz jest taka, że wszystkie instytucje publiczne, czyli samorządy, szkoły, szpitale, to w tej dziedzinie jesteśmy na etapie końcowym, jeżeli chodzi o domówienie się z Komisją Europejską - stwierdził w rozmowie z WNP.plminister energii Krzysztof Tchórzewski.

REKLAMA

W Polsce prąd prawie najdroższy.

Według badania Eurostatu w sprawie struktury cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w krajach Unii Europejskiej (2017 r.) cena za 1 kWh w przeliczeniu na parytet siły nabywczej w Polsce była jedną z najwyższych w Europie (bez danych dotyczących Cypru, Hiszpanii i Włoch). W takim zestawieniu wyprzedzała nas tylko Portugalia, a niechlubne podium uzupełniała Belgia. Najmniejsze wartości ceny za prąd osiąga się za to w Finlandii, Szwecji i Luksemburgu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA