REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

CCC pokazało wyniki. Pierwsza reakcja na giełdzie była chyba jednak przesadzona

CCC traci na giełdzie po gorszych od oczekiwań szacunkowych wynikach finansowych w czwartym kwartale. Fala spadków przewalająca się przez parkiet na pewno nie sprzyja w takich sytuacjach spółkom.

07.02.2023
10:37
marcin czyczerski ceo ccc
REKLAMA

CCC w dniu ogłoszenia wyników w poniedziałek zakończyło dzień na głębokim 4,4-proc. minusie. We wtorek na otwarciu kurs akcji znów zanurkował tym razem o 1,73 proc., a potem w ciągu pierwszych piętnastu minut osunął się do 37,25 zł. W tym momencie tracił już prawie 5,2 proc. W ciągu kolejnych kilku minut udało się odrobić 3 proc.

REKLAMA
new TradingView.widget( { "width": 800, "height": 610, "symbol": "GPW:CCC", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "range": "YTD", "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_96006" } );

Dla porównania WIG20 w poniedziałek zakończył dzień spadkiem o 2,17 proc. do 1864.76 pkt. We wtorek indeks blue chipów zyskał na otwarciu 0,25 proc. Potem zaliczył dołek na poziomie 1858,79 (-0,32 proc.), przy czym jedną z najcięższych kul u nogi WIG20 było właśnie CCC, które było drugą najsłabszą spółką po CD Projekcie.

new TradingView.widget( { "width": 800, "height": 610, "symbol": "GPW:WIG20", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "range": "YTD", "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_e3fa4" } );

Wyniki finansowe CCC. Inwestorzy oczekiwali, że będzie lepiej

Na zachowaniu akcji CCC na giełdzie najwyraźniej zaważyły słabsze od oczekiwań szacunkowe wyniki za czwarty kwartał 2022 r.

Przychody CCC wzrosły w ostatnich trzech miesiącach roku obrotowego 2022/23, od listopada 2022 r. do stycznia 2023 r., o 19 proc. do 2,428 mld zł, analitycy ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali 2,442 mld zł. Grupa wypracowała 86 mln zł zysku EBITDA, podczas gdy konsensus wynosił 112,3 mln zł. Strata EBIT wyniosła 57 mln zł, oczekiwano -39,1 mln zł.

Jak czytamy w poniedziałkowym komunikacie, „w związku z turbulentnym otoczeniem biznesowym, w Q3’22 grupa ogłosiła roczny plan akumulacji kapitału”. CCC chce stworzyć poduszkę finansową przez ograniczenie kosztów, prace nad poprawą konwersji gotówki (w tym rotacji zapasów) i optymalizację wydatków inwestycyjnych.

W efekcie wdrożonych działań, w Q422 wskaźnik kosztów w relacji do przychodów poprawił się o 4,5 p.p. rdr, a dynamika kosztów była o ponad połowę niższa od tempa wzrostu przychodów, pomimo inflacyjnego otoczenia biznesowego – zaznaczono w komunikacie.

Prezes CCC: sytuacja normalizuje się w szybkim tempie

Marcin Czyczerski, prezes zarządu Grupy CCC (na zdj.), przyznał, że spółka ma za sobą „bardzo wymagający rok” i spodziewa się, że taki sam może być początek 2023 roku.

Widzimy jednak, że wiele uwarunkowań ekonomicznych, w których funkcjonujemy, normalizuje się w szybkim tempie – podkreślił.

REKLAMA

Jego zdaniem widać to już w kosztach łańcucha dostaw, kursach walut czy kosztach nośników energii. Jak zaznacza, spadki zaufania konsumenckiego wyhamowały, a ostatnie trzy miesiące pokazują możliwą zmianę trendu.

Zwalniająca inflacja i zatrzymanie wzrostu stóp procentowych daje nadzieje na stabilizację otoczenia makroekonomicznego – wskazał prezes zarządu Grupy CCC.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA