REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

To nie żadne SF! Bitcoiny właśnie trafiły do bankomatów

Po przekroczeniu magicznej granicy 20 tys. dol. za bitcoina kryptowaluty znowu biją rekordy popularności. Teraz ich posiadacze mogą wymieniać je na gotówkę w brytyjskich bankomatach.

24.12.2020
11:48
bitcoin-bankomat-wymiana
REKLAMA

Operator brytyjskiej sieci bankomatów Cashzone nawiązał współpracę z BitcoinPoint. Dzięki temu w 16 tys. maszyn można wymieniać kryptowanuty na funty.

REKLAMA

Wymiana wirtualnego pieniądze na papierowy wymaga pobrania specjalnej aplikacji. Tam podajemy żądaną kwotę wypłaty i skanujemy kod QR z bankomatu. Informacją zwrotną będzie SMS z kodem PIN. Po jego wprowadzeniu do bankomatu możliwa jest wypłata wnioskowanej gotówki.

To kolejny krok BitcoinPoint, żeby kryptowaluty rozpowszechnić i ułatwić do nich dostęp wszystkim chętnym. Bankomaty Cashzone mają w tym pomóc. 

Ponieważ rejestracja na giełdzie może być skomplikowanym procesem dla osób nie znających się na technologii, ograniczona dostępność bankomatów przeznaczonych też dla kryptowalut sprawia, że dostępność bitcoinów jest problematyczna

– uważa Benoit Marzouk, CEO BitcoinPoint i jednocześnie były wiceprezes Credit Suisse. 

Bitcoin na równi z innymi walutami

BitcoinPoint dwoi się i troi, żeby jak najbardziej rozpowszechnić bitcoina i ułatwić do niego dostęp. Temu ma służyć ich aplikacja. Benoit Marzouk przekonuje, że jeszcze dwa lata temu nie było praktycznie żadnej presji, by bardziej przybliżać kryptowaluty ludziom. Teraz sytuacja zmieniła się diametralnie. Dlatego zdecydowano się na współpracę, dzięki której bitcoinowi będzie bliżej do tradycyjnych walut. 

To zresztą następuje stopniowo. W ostatnim czasie wszak można było zaobserwować rosnące zainteresowanie bitcoinem inwestorów instytucjonalnych, którzy w najsłynniejszej kryptowalucie świata widzą powoli tak bezpieczną przystań jak w złocie. Za oceanem na kupno bitcoina zdecydowały się już m.in. notowane na giełdach Square czy MicroStrategy.

Na razie wymieniając w bankomacie Cashzone kryptowaluty, będzie można wypłacić od 10 do 500 funtów. Trzeba jednak pamiętać o stałej prowizji nakładanej przez BitcoinPoint w wysokości 2,70 funta oraz opłacie za wymianę w wysokości 3,99 proc. 

REKLAMA

Bitcoin ciągnie w górę inne kryptowaluty

BTC poprzedni rekord pobił w 2017 r. Wtedy najbardziej rozpoznawalna kryptowaluta świata była warta 20 tys. dol. Nie brakowało głosów, że to szczyt możliwości i na dalsze wzrosty wartości nie ma co liczyć. Ale w roku pandemii i związanej z nią niepewności inwestorskiej bitcoin zaczął powoli odzyskiwać blask. Na tyle, że w niedzielę 20 grudnia pobił rekord, osiągając wartość 24,3 tys. dol. Jego śladem zaczęły podążać też inne kryptowaluty, które także zaczęły zyskiwać na wartości. Za ethereum trzeba teraz zapłacić przeszło 584 dol. Rok temu to było raptem 127,5 dol. W drugiej połowie listopada barierę 0,5 dol. przebiło XPR. W grudniu 2019 r. ta kryptowaluta była warta o połowę mniej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA