REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Samorządy

Bezzwrotne dotacje dla firm. Jutro rusza kolejny nabór. Nie przegap, szybko może być po wszystkim

Lada dzień kolejne samorządy wojewódzkie zaczną ogłaszać nabory w sprawie dotacji dla przedsiębiorców - wypłacanych w ramach regionalnych programów operacyjnych (RPO). Ostatni planowany jest na przełomie lipca i sierpnia.

14.07.2020
8:51
bezzwotne dotacje
REKLAMA

Rząd wcześniej zdecydował, że dotacje dla małych i mikro przedsiębiorców, w tym samozatrudnionych, wypłacane będą w ramach RPO, czyli puli zasilanej przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i Europejski Fundusz Społeczny. DO niedawna poziom wydatkowania z RPO był wyznacznikiem samorządowej skuteczności, ale teraz - w przededniu kolejnej unijnej siedmiolatki - nie każde województwo na dotacje stać, skoro wcześniej wydał wszystkie środki.

REKLAMA

Z naszych informacji wynika, że te specjalne środki dla przedsiębiorców uruchomią w najbliższym czasie województwa:

dolnośląskie,

kujawsko-pomorskie,

lubelskie,

opolskie,

podkarpackie,

podlaskie,

świętokrzyskie,

wielkopolskie,

zachodniopomorskie.

W trzech przypadkach: opolskiego, podlaskiego i kujawsko-pomorskiego stosowne nabory już zorganizowano. Ale w tym ostatnim właśnie ogłaszany jest kolejny. 

Dotacje dla firm: drugi nabór już w tym tygodniu

Najszybciej z tymi dotacjami dla przedsiębiorców poradzili sobie w kujawsko-pomorskim, gdzie na ten cel w ramach RPO zabezpieczono 740 mln zł. Tam jest już po pierwszym naborze (ogłoszonym w okresie od 1 do 16 czerwca i zamkniętym po złożeniu wniosków na ponad 120 proc. całej alokacji), ale zgodnie z zapowiedziami 17 lipca wystartuje drugi. Organizuje go Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

O wsparcie będą mogły ubiegać się firmy posiadające status mikro, małego lub średniego przedsiębiorcy, prowadzące działalność na terenie województwa kujawsko-pomorskiego

 – czytamy na stronie TARP.

Takie wsparcie mogą uzyskać przedsiębiorcy, którzy uczestniczą w łańcuchach dostaw produktów i usług istotnych dla przeciwdziałania i ograniczania skutków COVID-19 (maksymalna wartość dofinansowania przy stworzeniu jednego miejsca pracy to w tym przypadku 30 tys. zł) oraz w ramach wyposażenie punktów handlu detalicznego w urządzenia filtrujące powietrze. To z kolei rozwiązanie dedykowane wyłącznie dla mikroprzedsiębiorców, a maksymalna suma dotacji to 6 tys. zł. 

Lubelskie startuje jeszcze wcześniej

W środę 15 lipca nabór wniosków dotyczących dotacji dla przedsiębiorców w ramach unijnych środków RPO ruszy w województwie lubelskim. Wszystko ma zorganizować Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości. Przeznaczono na ten cel 74 mln zł. 

Spodziewamy się dużego zainteresowania konkursem

twierdzi Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego.

Uzyskane tą drogą dofinansowanie będzie można przeznaczyć na wydatki związane z bieżącą działalnością firmy, w tym m.in.: wynagrodzenia czy opłaty bieżące, takie jak gaz, prąd czy koszty najmu powierzchni. Wysokość świadczenia będzie zależna od liczby zatrudnionych pracowników na umowę o pracę w przeliczeniu na pełne etaty w firmie i czasu, na jaki przedsiębiorca zadeklaruje utrzymanie działalności gospodarczej (maksymalny okres to trzy miesiące). Wnioski należy składać wyłącznie drogą elektroniczną. 

Przedsiębiorcy z pozostałych województw, gdzie budżet RPO jeszcze pozwala im pomagać dotacjami, muszą uzbroić się w cierpliwość. Wszystkie konkursy powinny wystartować jeszcze w lipcu. Najpóźniej nabór szykuje się w zachodniopomorskim, gdzie za rekrutację i późniejszą dystrybucję środków odpowiadać będzie Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie. Tutaj – jak usłyszeliśmy – wszystko ma ruszyć na przełomie lipca i sierpnia.

Masz maksymalnie trzy godziny

Jeśli zależy ci na otrzymaniu bezzwrotnej dotacji z województwa, nie zwlekaj ze złożeniem wniosku. Nabory, które do tej pory się odbyły, trwały bardzo krótko i zamykane są w ciągu dwóch, trzech godzin od otwarcia.

Violetta Ruszczewska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, poinformowała Bizblog.pl, że nabór na bezzwrotne dotacje, przeprowadzone przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, trwał raptem 2,5 godziny. Po tym czasie został przekroczony pułap 130 proc. kwoty dostępnej na wsparcie. Zarząd województwa opolskiego na bezzwrotne wsparcie dla firm, które mają problemy z utrzymaniem płynności finansowej, przeznaczył ponad 24,5 mln zł.

Jeszcze krócej trwało zbieranie wniosków na Podlasiu, gdzie w 1,5 godziny przedsiębiorcy złożyli 4 tys. wniosków na 141 mln zł. 

REKLAMA

Nabór wniosków rozpoczął się 22 czerwca i ze względu na ogromne zainteresowanie został zamknięty po 90 minutach

– powiedziała Bizblog.pl Izabela Smaczna-Jórczykowska, rzecznik prasowy marszałka województwa podlaskiego.

Jak widać, nie warto zwlekać.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA