REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport

Szybciej na Białoruś. Kolejny odcinek autostrady A2 pod Warszawą oddany do ruchu

Na autostradzie A2 powoli przybywa przejezdnych kilometrów. 15-kilometrowy odcinek od węzła Lubelska do Mińska Mazowieckiego został oddany do ruchu. Kolejne fragmenty trasy są w budowie - w ciągu kolejnych lat autostrada ma ostatecznie dotrzeć aż do granicy z Białorusią

15.08.2020
9:02
Budowa dróg w Polsce. 15-kilometrowy fragment autostrady A2 został oddany do ruchu
REKLAMA

Nowy odcinek A2 między węzłem Lubelska i Mińskiem Mazowieckim został w piątek uroczyście oddany kierowcom do ruchu. Na miejscu pojawił się nawet szef Rządu, Mateusz Morawiecki. GDDKiA informuje przy okazji o kolejnych inwestycjach dookoła autostrady i pociągnięciu trasy aż do granicy Polski.

REKLAMA

Otwarte! Słowo dotrzymane

Pomiędzy węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego w piątek 14 sierpnia otwarto 15-kilometrowy docinek autostrady A1. Odciąży to częściowo starą DK2 pomiędzy węzłem Halinów a Mińskiem Mazowieckim i znacząco skróci całkowity czas przejazdu między miejscowościami.

Na węźle Lubelska powstały również dwie łącznice w ciągu S17, na odcinkach Siedlce – Lublin i Lublin – Siedlce.

Źródło: GDDKiA

Budowa węzła Lubelska i sąsiedniego węzła Warszawa Wschód (Zakręt) wciąż trwa. Żeby dojechać z Siedlec do stolicy, trzeba dotrzeć najpierw do węzła Halinów (DK92), w drugą stronę zaś należy przedostać się Drogą Krajową nr 2 do tego samego węzła, skąd wjechać na A2. Na trasę dostać się można również z S17 oraz Lublina.

Wartość inwestycji była szacowana na 755 mln zł, z których ponad 500 mln zł było robotami drogowymi. GDDKiA podaje, że nawet 330 mln zł mogło pochodzić z funduszy Unii Europejskiej - Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przyszłość nadchodzi

Na węźle Lubelska zlokalizowane są jeszcze inne relacje skrętne, jednak te są - póki co - wciąż nieczynne, gdyż czekają na zakończenie prac na odcinkach S17 - węzeł Warszawa Wschód, a także na S2 (Południowej Obwodnicy Warszawy).

Źródło: GDDKiA

Termin zakończenia prac na S2 (sięgających do Wału Miedzeszyńskiego) to grudzień 2020 roku, a tych na węźle Lubelska i sąsiednim odcinku Lubelska - Warszawa Wschód (Zakręt) to wiosna 2021 r.

5 marca b.r. GDDKiA podpisało umowę na zaprojektowanie i budowę kolejnego odcinka A2. Ten fragment trasy ma przebiegać od węzła Kałuszyn (Ryczołek) do węzła Groszki. Ostatecznie osiągnie długość 12 km i zostanie ukończony jesienią 2023 r.

Miesiąc później spisano zaś kontrakt dotyczący kolejnego odcinka o długości 12,5 km, który z kolei ma przebiegać od węzła Gręzów do węzła Siedlce Zachód. Inny fragment trasy - pomiędzy węzłami Groszki i Gręzów - o długości 13 km jest jeszcze w trakcie przetargu.

REKLAMA

Do tego powstają już koncepcje na to, jak doprowadzić autostradę A2 od Siedlec poprzez Białą Podlaską do granicy z Białorusią. GDDKiA szacuje, że łącznie trasa ta liczyć będzie wówczas 95,5 km. Projekt ma być zakończony jeszcze tej jesieni, a jego realizacja odbędzie się w latach 2022-2025.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA