REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Ambasada Izraela w Warszawie zamknięta. Dyplomaci strajkują przeciw cięciom

Izraelskie przedstawicielstwo w Polsce poinformowało o zamknięciu ambasady w Warszawie. Nie świadczy usług konsularnych, a wejście na teren placówki zostało ograniczone. Izraelscy dyplomaci na całym świecie rozpoczęli dzisiaj strajk z powodu cięć finansowych, jakie narzucił im izraelski resort finansów.

30.10.2019
10:12
Strajk izraelskich dyplomatów. Ambasada Izraela w Warszawie nie działa w proteście przeciw cięciom wydatków
REKLAMA

W oświadczeniu zamieszczonym w mediach społecznościowych pracownicy izraelskiej ambasady w Warszawie tłumaczą, że jej zamknięcie to odpowiedź na decyzję Ministerstwa Finansów Izraela, która naruszyła porozumienie podpisane pomiędzy dyplomatami a Dyrektorem Generalnym Ministerstwa Finansów z 21 lipca 2019 r.

REKLAMA

Pracownicy ambasady tłumaczą, że decyzja resortu finansów wprowadziła jednostronną zmianę w istniejące od kilkudziesięciu lat procedury. To dlatego ambasada ma pozostać zamknięta, usługi konsularne nie będą świadczone, a wejście na teren placówki zostanie ograniczone.

Dyplomaci izraelscy zawsze działają na rzecz dobra swojego kraju. Niestety wspomniana decyzja Ministerstwa Finansów nie pozostawia nam wyboru, ponieważ narusza podstawowe interesy Państwa Izrael. Mamy nadzieję na rychłe rozwiązanie tego kryzysu.

- informują dyplomaci.

Jak sami podkreślają, zawsze działają na rzecz dobra swojego kraju. Niestety wspomniana decyzja Ministerstwa Finansów nie pozostawia nam wyboru, ponieważ narusza podstawowe interesy Państwa Izrael. Mamy nadzieję na rychłe rozwiązanie tego kryzysu.

Wiadomo, że poszło o pieniądze, ale o co konkretnie chodzi? Odpowiedź znajdziemy w izraelskiej prasie. Jak pisze „The Times of Israel”, zamknięcie ambasad tego kraju na całym świecie to efekt nagłej eskalacji pełzającego od dłuższego czasu konfliktu w łonie izraelskiego rządu.

REKLAMA

Gazeta tłumaczy, że strajk dyplomatów jest koordynowany przez izraelskie MSZ, Ministerstwo Obrony oraz związek zawodowy Histadrut. To protest przeciw decyzji Ministerstwa Finansów, które nakazało dyplomatom oddanie pieniędzy, jakie dostali już tytułem zwrotu kosztów poniesionych na misjach dyplomatycznych.

Zakłócenie przez Ministerstwo Finansów żywotnych narzędzi dyplomatycznych Państwa Izrael nie pozostawiło pracownikom MSZ innego wyboru niż wprowadzenie sankcji - napisano na twitterowym profilu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Izraela. Mamy nadzieję, że ten kryzys zostanie szybko zażegnany - dodano.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA