REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Allegro zmienia prowizje dwóch kategorii produktów. Będzie taniej, gdy sprzedajemy droższe towary

Ma być taniej, ale tylko pod pewnymi warunkami...

30.04.2019
18:19
podwyżka allegro prowizje
REKLAMA

Jak wynika z informacji, jakich udzieliło mi Allegro, Polacy mają kupować coraz więcej droższych przedmiotów. Dlatego platforma postanowiła pójść im na rękę i z dniem 13 maja wprowadza zmiany w swoim regulaminie.

REKLAMA

Zmiana dotknie dwie kategorie: meble i akcesoria telefoniczne. Co prawda, podstawowa stawka prowizji płaconej przez sprzedawców zwiększa się z 9 na 10 proc., ale przy kwocie 100 zł ulegnie zamrożeniu. Dzięki temu niezależnie od kwoty sprzedaży prowizja nie wyniesie więcej niż 100 zł. Oznacza to faktyczną obniżkę prowizji dla mebli w cenie powyżej 1111,11 zł.

Zmiany prowizji w kategorii Akcesoria GSM.

Do 13 maja prowizja wynosi 9 proc. Tego dnia ulegnie zmianie, na:

  • 12 proc. dla przedmiotów, których wartość wynosi do 50 zł (a więc maksymalnie 6 zł),
  • 6 zł + 6 proc. od nadwyżki ponad 50 zł dla przedmiotów, których wartość jest większa od tej sumy.

Po kilku matematycznych obliczeniach wychodzi, że faktyczna obniżka prowizji dotyka przedmioty droższe niż 100 zł.

O ile dla kategorii meble mogę się zgodzić, że Allegro rzeczywiście idzie klientom na rękę (wiele ofert ma tu czterocyfrową cenę), to w przypadku akcesoriów GSM jest już nieco inaczej. Zwykle są to bowiem kable, etui, pokrowce czy folie warte najwyżej kilkanaście złotych. Różnica w prowizji może się wydawać niewielka, ale w rzeczywistości zależy od skali, na której działa sprzedawca.

Dodatkowo, Allegro wprowadzi również trzy nowe pakiety, określające warunki wystawiania i promowania ofert. Basic (10 dni), Power (20 dni) lub Max (30 dni). Nie zmienią one opłaty za wystawienie ogłoszenia w wybranych kategoriach, a jedynie obniżą sumaryczny koszt wyróżnienia czy promowania ogłoszenia przez dłużej niż 10 dni.

Na swojej stronie Allegro podaje taki przykład:

REKLAMA

Obecnie wystawienie ogłoszenia w kategorii samochody osobowe na 30 dni kosztuje w sumie 60 zł. Opłatę w wysokości 20 zł naliczamy co 10 dni. Od 13 maja, po wyborze pakietu Max (30 dni), opłata także wyniesie 60 zł, ale pobierzemy ją z góry i będzie bezzwrotna.

To dla kont firmowych. Konta zwykłe mają inne czasy trwania pakietów: Basic (10 dni), Power (50 dni) lub Max (90 dni).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA