REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Trzy na jednego. Alior, BNP Paribas i PKO BP wyłożyły miliony na Autenti

Alior, BNP Paribas i PKO BP wspólnie zainwestowały w Autenti, polski fintech oferujący platformę do elektronicznego podpisywania umów i cyfrowego obiegu dokumentów. Jak pochwalili się Bizblog.pl świeżo upieczeni inwestorzy, to pierwsza tego typu wspólna i przeprowadzona na równych prawach transakcja z udziałem banków w Europie Środkowo-Wschodniej.

16.01.2020
13:25
Jagiełło, Bachta, Gdański, Autenti
REKLAMA

Autenti to polska firma, która powstała w 2014 roku. Oferuje rozwiązania umożliwiające podpisywanie dowolnych dokumentów online, na każdym urządzeniu z dostępem do internetu.

REKLAMA

Szybko, wygodnie, bezpiecznie i w zgodzie z przepisami prawa

– chwali się fintech.

Od rynkowego debiutu spółka pozyskała ponad 250 klientów biznesowych, a także wysłała dokumenty do e-podpisu do blisko 95 tysięcy Polaków. Kolejnym krokiem w rozwoju Autenti jest zamknięta właśnie runda inwestycyjna. Pozyskane przez spółkę finansowanie pozwoli na dalszy rozwój produktu i ekspansję zagraniczną.

Dzięki możliwościom banków, które zaprosiliśmy do grona inwestorów, oraz ich otwartości na współpracę ponad podziałami, podpisy elektroniczne dostępne dzięki Autenti ułatwią pracę zarówno mniejszym firmom jak i dużym przedsiębiorstwom z różnych sektorów gospodarki

– cieszy się Grzegorz Wójcik, założyciel i prezes Autenti.

Trzy banki i jeden fintech, dwa fundusze

Zamknięta właśnie runda finansowania wyniosła 17 mln zł. Transakcję przeprowadziły trzy banki działające w Polsce – Alior Bank, BNP Paribas, PKO Bank Polski oraz dwa fundusze VC – Innovation Nest i Black Pearls VC. To pierwsza taka wspólna inwestycja trzech, na co dzień konkurujących ze sobą banków w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Dla wspomnianych funduszy VC, uczestnictwo w obecnej rundzie finansowania jest kontynuacją inwestycji z 2017 roku

Banki zaangażowane w transakcję zapewniają, że nie wykluczają współpracy z innymi przedstawicielami sektora. Ich zdaniem może to doprowadzić do stworzenia polskiego standardu zdalnego podpisywania i cyfrowego obiegu dokumentów.

Przedstawiciele Aliora, BNP Paribas, PKO BP uważają że wsparte przez nie rozwiązanie przyśpieszy digitalizację. Podpis i elektroniczny obieg dokumentów usprawnią procesy, uproszczą je i przyspieszą, będą miały korzystny wpływ na środowisko naturalne.

Transakcja ze względu na udział inwestorów reprezentujących dużą część aktywów polskiego sektora bankowego (30 proc. aktywów – przyp. red.), w naturalny sposób wspiera proces tworzenia polskiego standardu podpisu elektronicznego wykorzystywanego do zawierania umów bankowych

– czytamy w komunikacie przesłanym do redakcji.

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego, uważa, że klienci korzystający z usług oferowanych na polskim rynku oczekują, że zdalne zawieranie umów będzie jeszcze prostsze i szybsze, a jednocześnie bezpieczne. Jego zdaniem współpraca na co dzień konkurujących ze sobą banków może pomóc sprostać tym oczekiwaniom.

Dlatego zdecydowaliśmy o inwestycji funduszu PKO VC w spółkę Autenti. PKO Bank Polski kontynuuje transformację cyfrową i zgodnie z realizowaną strategią, zmienia się w bank przyszłości. Jednym z działań wpisujących się w tę strategię będzie również biznesowe wykorzystanie platformy Autenti w codziennej działalności banku. W synergii z pozostałymi narzędziami, jakimi dysponujemy, pozwoli nam to jeszcze bardziej usprawnić elektroniczny obieg dokumentów

– mówi Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Od hackatonu do przełomu

W podobnym tonie wypowiada się Krzysztof Bachta, prezes Aliora. Jego zdaniem wspólna inwestycja trzech konkurencyjnych banków w fintech Autenti do doskonały przykład partnerstwa na styku technologii i finansów, a za kilka lat tego typu rozwiązania będą rynkowym standardem.

Dzięki elektronicznemu podpisowi i obiegowi dokumentów klienci Alior Banku zyskają wkrótce wygodny i szybki dostęp do naszych produktów i usług z dowolnego miejsca na świecie. To kolejna inwestycja z udziałem naszego funduszu venture capital RBL_VC, która umożliwia nam wyjście naprzeciw cyfrowej rewolucji i tworzenie bankowości nowej generacji

– mówi Krzysztof Bachta, prezes Alior Banku.

Przemek Gdański, prezes zarządu BNP Paribas wskazał, że kibicuje Autenti od 2016 r., gdy firma wygrała pierwszą polską edycję BNP Paribas International Hackathon, proponując oprogramowanie, które usprawniło proces zawierania umów bankowych dzięki zastosowaniu podpisu elektronicznego.

Rozwój niewymagających użycia papieru e-transakcji to nie tylko wygoda i bezpieczeństwo klientów. Dla nas niezwykle ważny jest również wymierny pozytywny wpływ na środowisko. Wraz z naszymi partnerami chcemy wyznaczać i propagować nowe standardy w polskim sektorze bankowym

– mówi Przemek Gdański, prezes BNP Paribas

Liderzy cyfryzacji

Według prognoz w 2023 roku globalny rynek podpisów elektronicznych będzie wart 5,5 mld dolarów. W ciągu pięciu lat wartość ta wzrośnie o ponad jedną trzecią (36,7 proc.).

REKLAMA

Analizy tego rynku pokazują, że to sektor bankowy ma największy potencjał do wykorzystania rozwiązań związanych z cyfrowym obiegiem dokumentów.

Mówi się, że polskie banki są liderami w zakresie cyfryzacji, ale jak wskazują nawet podmioty, które zainwestowały w Autenti, nadal wiele procesów wymaga złożenia podpisu na papierze. Wprowadzenie elektronicznego podpisu może przyśpieszyć tworzenie w pełni cyfrowej ścieżki obsługi klientów oraz uprości wewnętrzne procesy w bankach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA