REKLAMA
  1. bizblog
  2. Samorządy

Rząd zafundował nam tragiczny w skutkach eksperyment. 500+ dla nauczycieli to za mało

Minister Czarnek zaprezentował w piątek ogłoszony w środę przez premiera Morawieckiego program dopłat do zakupu sprzętu potrzebnego nauczycielom do prowadzenia nauki zdalnej. Niestety trzy miesiące za późno kilkaset złotych za mało.

06.11.2020
16:32
no fluff jobs
REKLAMA

Miłosiernie przemilczając śmiesznie niską kwotę dofinansowania zakupu sprzętu (zresztą Łukasz Kotkowski już rozprawił się z tym tematem) potrzebnego do prowadzenia nauki zdalnej, zastanawiam się, dlaczego dopiero teraz rząd wysupłał te marne 300 mln. Miał przecież wystarczająco dużo czasu, by przygotować się do otwarcia szkół od września, mając na uwadze, że konieczne może okazać się szybkie przejście na naukę zdalną.

REKLAMA

Podstawówki i szkoły średnie stały zamknięte od marca do końca sierpnia. Nie wiem, na co liczyli rządzący, ale dzisiaj wychodzi na to, że najzwyczajniej się przeliczyli. Nie wzięli pod uwagę ani fatalnego eksperymentu izraelskiego ani ostrzeżeń matematyków z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy już w lipcu uprzedzali, że jeśli we wrześniu otworzymy szkoły bez przygotowania, to skończy się to dla nas fatalnie. No i mamy tragiczny w skutkach eksperyment polski.

Premier przekonuje, że już wcześniej rząd dofinansował szkoły pół miliardem złotych (jeszcze kilka tygodni temu mówił się, że to 370 mln zł). Teraz dokłada kolejne 300 mln zł.

Sorry, ale to nadal mało Jak sobie porównam z tym, co wydajemy z budżetu państwa w ramach 500+, emerytalnych nastek czy nawet 300+, czyli rządowej zapomogi na wyprawki dla uczniów, to nie wiem płakać czy śmiać się. Odpowiednio jest to 41 mld, 11 mld, 1,5 mld zł…

Czy tylko ja mam wrażenie, że rząd trwoni pieniądze z naszych podatków na bzdury?

Kup sobie kamerkę, słuchawki i mikrofon

REKLAMA

W ramach kolejnego 500+ tym razem jednorazowo adresowanego do nauczycieli będzie można kupić akcesoria informatyczne wymienione w rozporządzeniu (słuchawki, mikrofony, kamery, klawiatury, oprogramowanie, dostęp do internetu, także jako dopłata do bardziej wydajnego komputera).

Wsparcie dotyczy produktów, które zostaną kupione do 7 grudnia 2020 r. Zostaną nim objęci nauczyciele od pierwszej klasy podstawówki do ostatniej klasę szkół ponadpodstawowych. Warunkiem uzyskania refundacji jest wypełnienie krótkiego wniosku. Jego wzór zostanie wkrótce opublikowany na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Aby otrzymać pieniądze, do wniosku dołączyć trzeba imienny dowód zakupu sprzętu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA