REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Samorządy

Rewolucja w ZUS. Teraz sam wystawisz sobie zaświadczenie. Firmy czekały na to od lat


Jesteś przedsiębiorcą i pilnie potrzebujesz potwierdzenia danych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? Teraz możesz samodzielnie utworzyć taki dokument i przekazać go instytucji, która tego od ciebie oczekuje - podał we wtorek ZUS.

27.08.2019
12:24
ZUS matki zasiłek
REKLAMA

Robimy kolejny krok w rozwoju polskiej e-administracji. Już nie tylko udostępniamy e-usługi realizowane zdalnie przez naszych pracowników, ale dajemy również narzędzia do samoobsługi na Platformie Usług Elektronicznych – podsumowuje wprowadzenie nowych e-usług prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. - Na bieżąco analizujemy oczekiwania naszych klientów i staramy się wychodzić im naprzeciw - zapewnia.

REKLAMA

Wprowadzona właśnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych samoobsługa na profilach płatników składek na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS pozwala na samodzielne tworzenie elektronicznych dokumentów z wybranymi danymi z konta w ZUS.

W taki sposób można na przykład utworzyć dokument z informacją o saldzie na koncie w ZUS, o liczbie ubezpieczonych czy też potwierdzenie, że jest się płatnikiem składek.

Dotychczas przedsiębiorcy, którzy musieli przedłożyć tego typu potwierdzenie z danymi z ZUS w innej instytucji administracji publicznej, czy też instytucji finansowej, musieli złożyć
w tej sprawie wniosek. Od teraz sami mogą już utworzyć żądany dokument, potwierdzony elektroniczną pieczęcią ZUS. Dokument można zapisać jako plik PDF, XML lub wysłać na dowolny adres e-mail.

REKLAMA

Co ważne - wysłanie potwierdzenia na adres e-mail jest
odpowiednio zabezpieczone. Przedstawiciel instytucji, w której przedsiębiorca złoży samodzielnie przygotowane potwierdzenie z danymi z ZUS, będzie mógł je potwierdzić online w udostępnionej przez ZUS specjalnej wyszukiwarce.

W najbliższych miesiącach na Platformie Usług Elektronicznych pojawią się kolejne nowości, m.in. w zakresie formularzy A1 (delegowanie pracowników), jak i rocznych rozliczeń składkowych. Dla lekarzy, ZUS wprowadzi nowy, bardziej przyjazny kreator do wystawiania e-zwolnień.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA