REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca /
  3. Środowisko

Zarobki do 20 tys. zł i nie trzeba być programistą. Praca szuka człowieka

Polacy coraz częściej się przebranżawiają. Łasi na ponadprzeciętne zarobki w IT chodzą na specjalne kursy i szkolenia, by rozpocząć nowy rozdział w innej branży. Jednak nie tylko w IT trwa poszukiwanie pracowników. Na wysokie zarobki można też liczyć w branży odnawialnych źródeł energii.

23.02.2023
18:39
Zarobki do 20 tys. zł i nie trzeba być programistą. Praca szuka człowieka
REKLAMA

Polacy są chętni do zmian. Co piąty w ciągu sześciu miesięcy zmienił miejsce zatrudnienia - wynika z badania „Monitor rynku pracy” przeprowadzonego na zlecenie instytutu badawczego Randstad w III kwartale 2022 r. Powód porzucenia dotychczasowego zawodu jest banalnie prosty - chodzi o lepsze, a więc większe zarobki, oraz chęć rozwoju zawodowego.

REKLAMA

To może OZE? Ta branża rozkręca się coraz mocniej nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, gdzie zatrudnionych jest (zgodnie z szacunkami Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej) ok. 9,8 miliona ludzi. Do 2030 r. ta liczba ma wzrosnąć aż do 24 milionów. I podobnie, jak IT, również i ta branża jest głodna nowych pracowników. W zamian oferuje stabilność zatrudnienia i wysokie zarobki.

Obserwujemy duże zainteresowanie pracą w branży OZE. Jest to spowodowane faktem, iż praca w niej jest stabilna i bezpieczna, a właśnie tego poszukują obecnie Polacy - mówi Szymon Masło, prezes Neptun Energy.

Ile można zarobić w OZE?

Natomiast w przeciwieństwie do IT w branży OZE nie trzeba uczyć się języków programowania, choć znajomość słownictwa branżowego z pewnością się przyda. W tej branży prócz wykwalifikowanych specjalistów, pracę mogą także znaleźć osoby bez żadnego doświadczenia. Oto stanowiska w branży OZE:

  • sprzedażowe (np. doradca klienta ds. OZE, manager sprzedaży, przedstawiciel handlowy);
  • techniczne (np. projektant instalacji fotowoltaicznej, serwisant ds. farm wiatrowych, inżynier budowy ds. odnawialnych źródeł energii, technik serwisu farm fotowaltaicznych)
  • dotyczące pracy fizycznej (np. monter paneli fotowoltaicznych, serwisant, elektromonter systemów OZE).

Wynagrodzenie w OZE jest atrakcyjne. Na przykład doradca klienta może liczyć na wynagrodzenie w wysokości ok. 4000 zł, monter paneli fotowoltaicznych może zarobić 4000 złotych-8000 zł, a przedstawiciel handlowy zarabia nawet 20 000 zł miesięcznie.

Jakie trzeba spełnić wymagania, aby dostać pracę w tej branży?

Wszystko zależy oczywiście od stanowiska. Od jednych pracowników wymagane są umiejętności techniczne, od innych wiedza sprzedażowa, a od kolejnych znajomość systemów OZE. Dla osób, które chcą się rozwijać zawodowo, OZE może być strzałem w dziesiątkę, ponieważ branżą notorycznie kieruje swoich pracowników na różnego rodzaju szkolenia czy kursy w celu podwyższenia kwalifikacji zawodowych czy umiejętności.

Liczne raporty pokazują, że branża OZE będzie rozwijać się. A to oznacza szansę na nowe miejsca pracy - uważa Szymon Masło.

REKLAMA

I dodaje, że dużym zainteresowaniem cieszą się oferty pracy na stanowiska handlowca, czyli jedno z lepiej opłacalnych w tej branży. Jednak nie należy się zrażać, bo choć mile widziana jest systematyczność, dobra komunikacja, otwartość na zadania, a także umiejętności sprzedażowe, to nie są one wymagane, a wszystkiego można nauczyć się od podstaw.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA