REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie /
  3. Praca

Gdzie najlepiej szukać pracy? Tu zarabia się najwięcej

Wśród ośmiu spośród dziesięciu najlepszych profesji na rynku amerykańskim znajdują się te związane z technologią. Pozostałe dwa zawody związane są ze zdrowiem psychicznym.

12.02.2023
7:49
Gdzie najlepiej szukać pracy? Tu zarabia się najwięcej
REKLAMA

W zeszłym roku technologia zabrała dla siebie tylko dwa miejsca w topowej dziesiątce. Jej większy udział związany jest nie tylko z wysokimi zarobkami, ale również z elastycznością pracy i dużą liczbą ofert. Ranking przygotowany przez Indeed bazuje bowiem na trzech, głównych kryteriach:

REKLAMA
  • Dostępności pozycji – wzrost udziału danych ogłoszeń w ich ogólnej puli pomiędzy 2019, a 2022 rokiem,
  • Płacy – pensja powinna być powyżej średniej dla Stanów Zjednoczonych, czyli 58 tys. dol.
  • Elastyczności – co najmniej 10 proc. ogłoszeń powinno zawierać słowo zdalny lub hybrydowy.

Najlepiej szukać pracy jako programista full-stack

Nie słabnie popyt na specjalistów radzących sobie z frontem i backendem aplikacji. Dodatkowo, ponad połowa ogłoszeń wskazuje na możliwość pracy zdalnej.

 class="wp-image-2032816"

Deweloperzy full-stack nie zarabiają jednak najlepiej spośród wszystkich pozycji w IT. Mogą liczyć na roczną pensję w wysokości 130 tys. dol., ale do czołówki nieco im brakuje:

  • Dyrektor data science – 175 tys. dol.,
  • Inżynier machine learning – 153 tys. dol.
  • Inżynier niezawodności (site reliability) – 153 tys. dol.,
  • Deweloper backend – 148 tys. dol.
 class="wp-image-2032813"

Swoją drogą, powyższa klasyfikacja miesza nieco poziomy doświadczenia. Można bowiem założyć, że dyrektor (niezależnie od sfery) zarabia więcej, niż inżynier, którego nadzoruje.

Technologie dominują pomimo masowych zwolnień

REKLAMA

Tysięcy pracowników pozbyły się firmy takie jak Google, Amazon, Meta, Microsoft, IBM, SAP, Salesforce czy Spotify. Jednocześnie stało się to szansą dla mniejszych firm na pozyskanie świetnych specjalistów. Jak podaje ComTIA, w ostatnim miesiącu firmy technologiczne zatrudniły netto 17,6 tys. pracowników. Był to 25 miesiąc wzrostów z rzędu.

Sytuację świetnie obrazuje również przykład Amazona, który zwolnił 18 tys. pracowników, ale większość z nich pracowała w HR-ach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA