REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Allegro z potężnym wzrostem przychodów, ale obniża prognozy. Giełda reaguje zimnym prysznicem

Spadkiem kursu akcji Allegro aż o 7 proc. zareagowała giełda na publikację kwartalnego raportu finansowego spółki. Choć wzrosła liczba aktywnych użytkowników i wartość sprzedaży, a obroty platformy mocno poszybowały w górę, to spółka zanotowała 63,5 mln zł straty netto. Inwestorzy najbardziej przejęli się jednak obniżeniem przez Allegro prognozy wyników finansowych w całym 2022 roku grupy oraz działalności w Polsce.

29.09.2022
11:34
Wyniki Allegro. Kupujemy coraz więcej, ale inwestorzy kręcą nosem
REKLAMA

Jak podało Allegro w porannym komunikacie w czwartek, wartość sprzedaży brutto w drugim kwartale w polskiej części biznesu spółki osiągnęła poziom 12,1 mld zł, a to oznacza wzrost aż o 16 proc. Pomimo coraz większej konkurencji na rynku e-commerce liczba aktywnych kupujących wzrosła w tym czasie o 2,1 proc. do 13,6 mln.

REKLAMA

Przychody polskiej części Allegro wrosły o 22,3 proc. do 1,6 mld zł. Skorygowana EBITDA wyniosła 551,3 mln zł, co oznacza spadek o 1,5 proc. rok do roku. Z kolei skonsolidowana skorygowana EBITDA to 484 mln zł, o 13,5 proc. mniej rok do roku. EBITDA to zysk operacyjny przed uwzględnieniem amortyzacji i zdarzeń jednorazowych.

Skonsolidowane przychody – wliczając przejęte przez Allegro zagraniczne Mall Group i WE|DO – w drugim kwartale wzrosły o 69 proc. do 2,21 mld zł. Wartość sprzedaży brutto zwiększyła się o 23,5 proc. do 12,89 mld zł. Grupa Allegro poniosła w drugim kwartale 63,5 mln zł straty netto.

Inflacja i powodowane nią rosnące koszty życia stanowią dla wszystkich coraz większe wyzwanie, więc po swojej stronie chcemy kłaść coraz większy nacisk na efektywność kosztową, napędzając wzrost dobrymi wynikami w Polsce i rozwojem poza nią – powiedział Roy Perticucci, prezes Allegro.

Allegro poinformowało w komunikacie, że obniża prognozy wyników finansowych w 2022 roku nie tylko dla całej grupy, ale także dla swojej działalności w Polsce. Spółka spodziewa się wzrostu sprzedaży brutto (GMV) w przedziale 15-17 proc., przy wzroście przychodów na poziomie 23-26 proc. i wzroście skorygowanej EBITDA o 10-12 proc. rok do roku. Nakłady inwestycyjne mają się ograniczyć do 650-700 mln zł. Średnioterminowe oczekiwania Allegro na lata 2023-2026 są obecnie weryfikowane.

Spółka wskazała w komunikacie, że wyniki grupy za drugi kwartał są w pełni zgodne ze wstępnym zestawieniem zaprezentowanym w sierpniu. Platforma przekonuje, że jej niesłabnący nacisk na atrakcyjne ceny przekłada się na rosnącą liczbę aktywnych kupujących.

 class="wp-image-1926823"
REKLAMA

Spółka podkreśla, że liczba użytkowników Allegro Pay, czyli usługi płatności odroczonych przekroczyła milion, a w drugim kwartale nastąpił wzrost wartości udzielonych pożyczek aż o 260 proc. Firma chwali się też, że ma już ponad 2 tys. automatów One Box, które są odpowiedzią na Paczkomaty InPostu.

W obliczu presji inflacyjnej nasz model biznesowy jest najlepszym rozwiązaniem zarówno dla kupujących, jak i sprzedających. Zbudowaliśmy platformę wzrostu biznesu dla każdego sprzedawcy, która jednocześnie jest platformą pełną codziennych okazji zakupowych dla każdego konsumenta, który chce utrzymać koszty w ryzach – mówi prezes spółki. Allegro chce dbać o obie te grupy i aby robić to skutecznie, będziemy teraz priorytetyzować swoje działania, by zmaksymalizować nasze długoterminowe przepływy pieniężne – dodaje.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA