REKLAMA
 1. bizblog
 2. Energetyka
 3. Pieniądze

Oto nowa cena węgla. Rząd podjął decyzję

Rząd przyjął projekt ustawy gwarantującej cenę węgla na polskim rynku. - Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Rząd przeznaczy na pomoc dla odbiorców indywidualnych 3 mld zł.

14.06.2022
16:22
Rząd dopłaci Polakom do węgla
REKLAMA

Wprowadzony zostanie specjalny mechanizm rekompensat, a gospodarstwa domowe będą mogły kupić węgiel w cenie niższej niż cena rynkowa.

REKLAMA

Węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierający co najmniej 85 proc. węgla kamiennego, sprzedawany będzie po cenie nie wyższej niż 996,60 zł brutto za tonę - podano w komunikacie.

Dla kogo tańszy węgiel?

Węgiel będzie sprzedawany gospodarstwom domowym na potrzeby własne.

Podstawowym warunkiem skorzystania ze wsparcia będzie wykorzystywanie przez gospodarstwo domowe następujących źródeł do ogrzewania:

 • kocioł na paliwo stałe,
 • kominek,
 • koza,
 • ogrzewacz powietrza,
 • trzon kuchenny,
 • piecokuchnia,
 • kuchnia węglowa
 • piec kaflowy na paliwo stałe

Wskazane źródła ogrzewania muszą być zasilane podanym paliwem i być zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

W 2022 r. maksymalna ilość zakupionego węgla po konkurencyjnej cenie będzie mogła wynieść 3 tony - informuje KPRM.

Z kolei firmy, które zdecydują się na sprzedaż węgla po niższych cenach, otrzymają rekompensatę z tytułu potencjalnie utraconych zysków. Warunkiem otrzymania rekompensaty będzie zarejestrowanie firmy w Polsce i sprzedaż odbiorcom indywidualnym węgla po wymienionej cenie.

Maksymalna wysokość rekompensaty za sprzedaż 1 tony paliwa stałego wyniesie 750 zł brutto - podaje KPRM.

REKLAMA

Rekompensaty będą wypłacane przez Zarządcę Rozliczeń S.A. Rola tego podmiotu polegać będzie m.in. na weryfikacji wniosku o wypłatę rekompensaty i kompletności wymaganych dokumentów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA