REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nieruchomości

W Krakowie zapłacimy za mieszkanie najwięcej. Wynajem z nieznacznym wzrostem

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) opublikował opracowanie „Analiza rynku mieszkaniowego. IV kwartał 2023”, z którego wynika, że w 17 największych miastach ceny mieszkań w ostatnim kwartale wzrosły średnio o 14 proc. w ujęciu r./r. W Warszawie i w Krakowie wzrost wyniósł odpowiednio 21 proc. i 26 proc. na rynku wtórnym oraz 17 proc i 27 proc. na rynku pierwotnym. Za to w wynajmie mieszkań stagnacja, bo notuje się nieznaczny wzrost tylko o 2 proc.

28.01.2024
21:39
sprzedaż nieruchomości urzedowe prowizje posredników
REKLAMA

Poniżej przedstawiamy najważniejsze dane z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Analiza rynku mieszkaniowego. IV kwartał 2023”, z którego można dowiedzieć się, na jakim poziomie kształtowały się ceny sprzedaży i wynajmu mieszkań w największych miastach w Polsce.

REKLAMA

Średnie ceny sprzedaży mieszkań w największych miastach

Eksperci podają, że w 17 największych miastach ceny wzrosły o około 14 proc na obu rynkach w ujęciu rocznym. Oznacza to wyższą dynamikę względem III kwartału, kiedy ceny rosły o 9-10 proc. r./r. Wzrost cen mieszkań był również większy niż nominalny wzrost wynagrodzeń, który w kwartale wynosił średnio nieco powyżej 10 proc. Najwyższe ceny są w Warszawie i w Krakowie. W stolicy za m2 trzeba zapłacić ponad 17 tys. PLN na rynku wtórnym i 15,8 tys. PLN na rynku pierwotnym, a w Krakowie jest to 15,1 tys. PLN na rynku pierwotnym za m2 i 15,5 tys. PLN na wtórnym.

W Krakowie na obu rynkach średnia cena za m2 wzrosła o ponad 25 proc. względem IV kwartału 2022 r. Wzrost cen na poziomie przekraczającym 15 proc. r./r. obserwujemy również w pozostałych dużych miastach. W Warszawie wzrost wyniósł 21 proc. na rynku wtórnym oraz 17 proc. na pierwotnym – wskazuje Jędrzej Lubasiński, starszy analityk z zespołu zrównoważonego rozwoju PIE.

 class="wp-image-2325562"

Więcej wiadomości o nieruchomościach można przeczytać poniżej:

Ceny najmu mieszkań wciąż stabilne

Jak wskazują analizy, średnio w największych miastach ceny najmu mieszkania wzrosły o 2 proc. r./r. W najdroższym mieście – Warszawie – wzrosły o 9 proc. r./r. W stolicy za wynajęcie mieszkania w IV kwartale 2023 r. trzeba było zapłacić średnio ponad 4400 PLN. Kolejne miejsca zajmują Kraków, Wrocław oraz Gdańsk, w których ceny kształtują się w przedziale między 2900 PLN a 3000 PLN.

 class="wp-image-2325565"

Eksperci tłumaczą, że liczba nowych ofert najmu w siedmiu największych miastach w IV kwartale 2023 r. zwiększyła się o 21 proc. r./r. W Warszawie podaż wzrosła o 36 proc. r./r., a we Wrocławiu o 34 proc. W ujęciu kwartalnym rynek najmu w 17 miastach uległ zmniejszeniu średnio o 10 proc. Spadek w ujęciu kwartalnym ma jednak charakter sezonowy i wynika ze znacznego wzrostu podaży mieszkań na wynajem w III kwartale w związku z zakończeniem roku akademickiego. Najwięcej ofert mieszkań na wynajem pojawia się tradycyjnie w Warszawie, w której średnio w tygodniu przybywało ponad 2 tys. ogłoszeń. W pozostałych miastach liczba nowych ofert nie przekracza 1 tys.

REKLAMA

Wzrost podaży mieszkań na wynajem wynika z wprowadzenia na rynek mieszkań zakupionych w 2021 r. w celach inwestycyjnych. Obserwowaliśmy wówczas wysokie zainteresowanie zakupem mieszkań na wynajem zarówno ze strony inwestorów instytucjonalnych, jak i prywatnych, szukających bezpiecznej lokaty dla posiadanego kapitału – komentuje Tomasz Mądry, starszy analityk z zespołu zrównoważonego rozwoju PIE.

I dodaje, że najem mieszkania był wówczas opłacalny w porównaniu z oprocentowaniem lokat bankowych oraz 10-letnich obligacji skarbowych Wzrastająca podaż pod koniec roku to efekt wprowadzania na rynek nowych mieszkań z rekordowego 2021 r., w którym rozpoczęto budowę prawie 300 tys. mieszkań.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA