1. bizblog
  2. Biznes

W Idea Banku gotówka nie gra już głównej roli. To koniec Mobilnych Wpłatomatów

Lokowanie produktu

Cztery lata temu na ulicach Warszawy pojawiły się elektryczne BMW z logo Idea Bank. Tak wyglądały Mobilne Wpłatomaty, które właśnie przechodzą do lamusa. Nowe propozycje Idea Bank dla swoich klientów mają dotyczyć rozliczeń, w których to nie gotówka gra głównej roli.

23.04.2019
19:37
W Idea Banku gotówka nie gra już głównej roli. To koniec Mobilnych Wpłatomatów

Idea Bank koncentruje się przede wszystkim na obsłudze mikro, małych i średnich firm. Kilka lat temu zapytał je o najpilniejsze zmiany w bankowości. Prowadzący działalność gospodarczą zgodnie mieli wskazać na kłopot z wpłacaniem nie raz większej gotówki. Trzeba przy tej okazji najczęściej pokonywać większe odległości, a też oczy dookoła głowy mogą być przydatne, jeśli ma się większe pieniądze w kieszeni.

Odpowiedzią Idea Bank były Mobilne Wpłatomaty, które pojawiły się w 2015 r.

Wyobraź sobie, że klient właśnie zapłacił ci gotówką za transakcję, a ty, zamiast szukać wpłatomatu, pieniądze wpłacasz dokładnie tam, gdzie chcesz, o której chcesz. Tak właśnie działa Mobilny Wpłatomat Idea Banku – zamawiasz go i o nic się nie martwisz. To jedyna tego typu usługa w Polsce. Powstała właśnie po to, by oszczędzać twój czas i pieniądze - tak do dzisiaj promuje swoją usługę Idea Bank.

Mobilne Wpłatomaty były tymczasowe

Jak informuje nas biuro prasowe Idea Bank Mobilne Wpłatomaty od początku miały być rozwiązaniem czasowym, przewidzianym wyłącznie na pewien okres. I wychodzi na to, że właśnie te czas się kończy. Idea Bank po czterech latach rezygnuje z tej usługi. Czas na inne udogodnienia dla klientów.

Zakończenie projektu nie było łatwą decyzją. Idea Bank otrzymał wiele nagród i wyróżnień z tytułu wprowadzenia Mobilnych Bankomatów. Wiele banków wyraziło swoje zainteresowanie i uznanie dla tego przedsięwzięcia. Natomiast żaden inny nie wprowadził tego typu usług. Idea Bank na podstawie przeprowadzanych analiz i badań jest przekonany, że klienci w ciągu ostatnich 4 lat rozwinęli swoją działalność gospodarczą w sposób pozwalający na korzystanie z bankowości internetowej. Oczekują usług wykorzystujących najnowsze technologie, które pozwolą ułatwić im pracę, zwiększyć bezpieczeństwo obrotu i obniżyć koszty prowadzenia rozliczeń. Idea Bank w najbliższym czasie przedstawi taką ofertę swoim klientom - informuje biuro prasowe Idea Bank.

Teraz transakcje bezgotówkowe na pierwszym miejscu

Klienci Idea Bank niebawem mają dostać alternatywę dla Mobilnych Wpłatomatów. Wiadomo, że przygotowywany nowy model biznesowy wpisuje się w Program Polski Bezgotówkowej, którego celem jest „upowszechnienie i promocja obrotu bezgotówkowego wśród obywateli w Polsce”.

Taki też jest trend w całej Polsce. Program Polski Bezgotówkowej już teraz może ogłosić sukces. Tylko w ubiegłym roku do Programu zgłoszono 100 tys. terminali obsługujących płatności bezgotówkowe.

Wprowadziliśmy roczne zwolnienie z kosztów obsługi terminali, aby można pokazać korzyści z ich korzystania – polegające np. na przyciąganiu nowych jak i przywiązywaniu starych klientów, co w małych firmach ma szczególne znaczenie - tłumaczy Zbigniew Wiśniewski, wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Szacuje się, że na aktywnych w naszym kraju ok. 1,5 mln kas fiskalnych terminali płatniczych jest ok. 800 tys. Czyli można jeszcze zainstalować prawie połowę tyle.

W stronę Szwajcarii i Skandynawii

Z jednej strony Polacy są w europejskiej czołówce jeżeli chodzi o najnowocześniejsze technologie i korzystanie z nich przy okazji kontrolowania własnych finansów. Z drugiej jednak bardzo mocno związani jesteśmy z gotówką. Dość powiedzieć, że koszt rozliczeń gotówkowych, w skali całego kraju to ok. 17 mld zł rocznie. Wlicza się w tę sumę koszt produkcji, liczenia, transportu, ochrony i przechowywania banknotów. Szacuje się, że w Polsce ok. 40 proc. wszystkich transakcji to rozliczenia gotówkowe. Dla porównania np. w Szwajcarii odsetek ten wynosi ledwo 4 proc.

Jesteśmy pod względem kosztów rozliczeń gotówkowych europejskim liderem, a inny nam skutecznie uciekają. Np. kraje skandynawskie. Przez ostatnie 10 lat w Szwecji liczba transakcji gotówkowych spadła o 40 proc. A Narodowy Bank Danii już od trzech lat nie drukuje nowych banknotów.

Lokowanie produktu
Najnowsze