REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Prawo

Prezydent Biden uderzył znienacka w producentów szczepionek. Moderna na kolanach

Prezydent Biden i jego współpracownicy ostro namieszali w środę na rynkach. Wczoraj wieczorem gruchnęła wiadomość, że amerykańska administracja popiera zniesienie ochrony patentowej szczepionek przeciwko COVID-19.

06.05.2021
9:18
Nord-Stream-2-porozumienie
REKLAMA

Giełdy wpadły w popłoch. Notowania producentów szczepionek zanurkowały, błyskawicznie osuwając się na głębokie minusy.

REKLAMA

Spadki najbardziej dotknęły Modernę, która do 21.00 naszego czasu zyskiwała nawet 4 proc. Po ogłoszeniu decyzji przez departament handlu akcje spółki momentalnie zaczęły tracić ponad 9,5 proc. i już do końca sesji nie udało im się odrobić strat. Moderna drugi dzień z rzędu zakończyła dzień na ponad 6-proc. minusie.

 class="wp-image-1426591"
Notowania J&J (niebieski), Moderny (żółty) i Pfizera (zielony).
Źródło: Stooq.pl

Pfizer, który do godz. 21.00 naszego czasu spokojnie sobie dryfował minimalnie nad kreską, osunął się o -2,55 proc. do 38,93 dolarów za akcję. W przeciwieństwie jednak do Moderny gigant zdołał odrobić straty i na zamknięciu wyszedł nawet na minimalny plus.

Zamieszanie na giełdach najmniej odczuł Johnson & Johnson, który zareagował minimalnymi 1-procentowymi spadkami, a dzień zakończył -0,5 proc. pod kreską.

Własność intelektualna jest ważna, ale pandemia jest ważniejsza

Administracja prezydenta Bidena wyjaśniła, że popiera zniesienie ochrony własności intelektualnej dla szczepionek przeciwko COVID-19 w reakcji na dramatyczną sytuację przede wszystkim w Indiach.

To globalny kryzys zdrowotny, a nadzwyczajne okoliczności wymagają podjęcia nadzwyczajnych środków. Administracja mocno wierzy w ochronę własności intelektualnej, ale w służbie zakończenia tej pandemii popiera zniesienie tej ochrony dla szczepionek COVID-19

– napisała w oświadczeniu Katherine Tai, Przedstawiciel USA ds. Handlu.

Pharmaceutical Research and Manufacturers of America, którego członkami są między innymi AstraZeneca, Pfizer i Johnson & Johnson, wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec decyzji amerykańskiej administracji

W środku śmiertelnej pandemii administracja Bidena podjęła bezprecedensowy krok, który osłabi naszą reakcję na pandemię i skompromituje bezpieczeństwo. Ta decyzja spowoduje zamieszanie między partnerami publicznymi i prywatnymi, jeszcze bardziej osłabi już napięte łańcuchy dostaw i sprzyja rozprzestrzenianiu się podrabianych szczepionek

– oświadczył Stephen J. Ubi, prezes i dyrektor generalny grupy.
REKLAMA

Przeciwnicy zniesienia ochrony patentowej argumentują, że nie jest ona wcale przeszkodą w produkcji większej liczby szczepionek dla krajów, które ich najbardziej potrzebują. Jak sugerują, takie porozumienia mogą zaszkodzić motywacji przedsiębiorstw do innowacji.

To ogromny błąd administracji Bidena, która nie zwiększy wcale dystrybucji szczepionek, a doprowadzi do tego, że z amerykańskich innowacji skorzystają Chiny, prowadzące dyplomację szczepionkową

– wskazał Clete Willems, były prawnik w Biurze Przedstawiciela Handlu.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA