REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Stopy procentowe w strefie euro w górę. Złoty już wariuje

Europejski Bank Centralny podniósł stopę podstawowych operacji refinansujących, kredytu i depozytu o 25 punktów bazowych. Sprawiło to, że stopa depozytowa w strefie euro po raz pierwszy w historii sięga 4 proc. - Był to czwarty kolejny ruch o 25 punktów bazowych, który najprawdopodobniej zamknął rozpoczęty kilkanaście miesięcy wcześniej cykl zacieśniania polityki monetarnej - uważa Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. I wskazuje, że rekordowa stopa depozytowa nie ratuje euro.

14.09.2023
16:41
Stopy procentowe w strefie euro w górę. Złoty już wariuje
REKLAMA

Rada Prezesów EBC dokonała dziesiątej z rzędu podwyżki i podniosła o 25 punktów bazowych:

REKLAMA
  • stopę podstawowych operacji refinansujących do 4,5 proc.,
  • kredytu do 4,75 proc.,
  • depozytu do 4,00 proc.

Na podstawie aktualnej oceny Rada Prezesów uważa, że podstawowe stopy procentowe EBC znalazły się na poziomach, które - przy utrzymaniu ich przez wystarczająco długi okres - istotnie się przyczynią do szybkiego powrotu inflacji do docelowego poziomu - podał EBC w komunikacie po posiedzeniu.

I wskazał, że celem przyszłych decyzji Rady Prezesów będzie zapewnienie, by podstawowe stopy procentowe EBC były na poziomach wystarczająco restrykcyjnych tak długo, jak będzie to konieczne.

Rada Prezesów utrzyma oparte na danych podejście do ustalania odpowiedniego stopnia i czasu trwania restrykcyjności. W szczególności decyzje Rady Prezesów w sprawie stóp procentowych będą uwzględniać jej ocenę perspektyw inflacji (w świetle napływających danych gospodarczych i finansowych), dynamiki inflacji bazowej oraz siły transmisji polityki pieniężnej - poinformował EBC.

Decyzja budziła ogromne emocje

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg nie byli zgodni ws. możliwej decyzji EBC. Minimalna większość z 66 ankietowanych instytucji spodziewała się utrzymania dotychczasowych parametrów polityki pieniężnej, natomiast nieco odmiennego zdania byli inwestorzy, którzy podwyżkę wyceniali z niemal 65-procentowym prawdopodobieństwem.

W oczach Rady Prezesów EBC słabość gospodarki strefy euro, która w tym roku wzrośnie o mizerne 0,5 proc., została zepchnięta na dalszy plan przez perspektywę utrzymywania się uciążliwej inflacji. Prognozy EBC zakładające, że w 2024 roku dynamika cen konsumenckich wyniesie 3,0 proc. r/r zostały bowiem podwyższone o 0,2 punktu procentowego - wyjaśnia ekspert.

Więcej informacji na temat strefy euro przeczytasz na Spider's Web:

Jak zareagowały kursy walut?

Po zaskakującej decyzji EBC kurs euro wyraźnie osłabł w stosunku do dolara o około 0,5 proc. i narusza pułap 1,07. W reakcji złoty też tanieje.

W rezultacie USD/PLN dryfuje w kierunku 4,35, a kurs dolara jest o około 40 groszy nad letnim dnem. Notowania EUR/USD są w newralgicznym punkcie, gdyż zagrażają minimom z przełomu maja i czerwca. Ich sforsowanie zwiększałoby prawdopodobieństwo – niekorzystnego z punktu widzenia szczególnie wrażliwego po wrześniowej obniżce EBC złotego – przedłużenia trwającego od dwóch miesięcy odbicia dolara - komentuje Bartosz Sawicki.

I przypomina, że gasnąca koniunktura w minionych miesiącach odpychała inwestorów od euro.

W nowych prognozach ścieżka inflacji jest podnoszona mniej, niż sugerowały to rynkowe spekulacje. Przeciwnie dynamika PKB, która w przyszłym roku ma wynieść 1 proc., nie zaś 1,5 proc., jak wcześniej zakładano - mówi.

Analityk Cinkciarz.pl tłumaczy, że w tej chwili Euroland balansuje na krawędzi recesji, a dane z Chin mocno zawodzą.

REKLAMA

Tempo wzrostu amerykańskiej gospodarki na tle konkurentów imponuje, o czym zresztą przypomniały dzisiejsze, bijące prognozy odczyty sprzedaży detalicznej. Wystarcza to, by dolar pozostał mocny. Dopóki nie pojawią się wiarygodne oznaki krzepnięcia koniunktury w Europie, postrzeganie euro i walut takich jak złoty pozostanie negatywne - uważa ekspert.

I dodaje, że do wznowienia trendu osłabienia amerykańskiej waluty może być konieczne złapanie głębszej zadyszki, która zmusi Fed nie tyle do porzucenia planów dalszych podwyżek, ile wręcz do szybkiego rozpoczęcia cięcia stóp.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA