REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Dopłaty do rachunków za prąd i gaz dostaną miliony Polaków. Zobacz, ile trafi do ciebie

Specjalny dodatek od rządu ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Jak zapewnia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, pieniądze trafią do ponad połowy polskich gospodarstw domowych. Znamy zasady, na podstawie których będzie przyznawany.

09.12.2021
13:31
rekompensaty-od-rzadu-rachunki
REKLAMA

Najpierw rząd mówił, że w opłacaniu inflacyjnych rachunków pomoże tylko tym, którzy co najmniej dziesiątą część dochodów przeznaczają na opłacanie kosztów energii. Tym samym pomoc miała trafić do najuboższych. Rekompensaty miały przysługiwać przy dochodzie nie większym niż 1563 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1115 zł w wieloosobowym. Ale już wiadomo, że te zasady nie będą obowiązywać. W Ministerstwie Klimatu i Środowiska opracowano nowe zasady, w myśl których o tym, czy ktoś dostanie pomoc od rządu zdecyduje tylko miesięczny dochód. To pozwoli objąć pomocą większą liczbę beneficjentów. 

REKLAMA

Na dodatku osłonowym w sumie skorzysta 6,8 mln gospodarstw domowych w Polsce, czyli więcej niż połowa – zdradziła w radiowych „Sygnałach Dnia” minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

W tym celu w budżecie państwa rząd zabezpieczył kwotę 4 mld zł.

Rekompensaty od rządu: tylko kryterium dochodowe

W przypadku gospodarstw jednoosobowych nie powinien on być większy niż 2100 zł, a przypadku gospodarstw wieloosobowych - nie więcej niż 1500 zł na osobę. Od tego zależna ma być wysokość dodatku, który najmniej wyniesie w skali roku 400 zł, a najwięcej 1150 zł.

Zdaniem minister Anny Moskwy taki mechanizm pozwoli na skuteczne wsparcie rodzin wielodzietnych, które najbardziej dotknął wzrost inflacji i cen energii. Jednocześnie minister klimatu i środowiska wyraźnie podkreśla, że przekroczenie progu dochodowego wcale nie przekreśla szans na rekompensaty od rządu. W takim przypadku obowiązywać będzie zasada złotówka za złotówkę. 

W takim wypadku wsparcie będzie nieco niższe i zostanie i pomniejszone o kwotę, o jaką kryterium dochodowe zostało przekroczone – tłumaczy szefowa resortu klimatu i środowiska.

Wnioski przyjmowane będą przez ośrodki pomocy społecznej

Rekompensaty nie będą objęte podatkiem dochodowym ani nie będą podlegały egzekucji. Ich rozdysponowaniem zajmą się samorządy. 

REKLAMA

Wzór wniosku o wypłatę dodatku osłonowego określony będzie w drodze uchwał rad gminy. Zapewni to gminom swobodę i elastyczność w jego przygotowaniu oraz da możliwość opierania się na już istniejących wzorach – np. wniosku z programu Czyste Powietrze – tłumaczy minister Anna Moskwa.

Podobnie jak w przypadku innych świadczeń wnioski o rekompensaty od rządu trzeba będzie składać w ośrodkach pomocy społecznej. Wypłaty mają być realizowane w dwóch ratach: do 31 marca i do 2 grudnia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA