REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

673 zł na rok. Taką dopłatę do rachunku za energię dostanie rodzina 2+2, o ile ma niskie dochody

Ministerstwo Klimatu i Środowiska odkrywa karty. Rządowe rekompensaty dla najuboższych to nie wszystko. Będzie też okres ochronny dla niepłacących rachunków i powstanie specjalny mechanizm wsparcia w programie „Czyste Powietrze”.

15.10.2021
8:43
ceny-energii-w-Polsce-w-2023
REKLAMA

Michał Kurtyka, szef resortu klimatu i środowiska w radiowych „Sygnałach Dnia” przyznał, że regulacje dotyczące rządowego wsparcia dla odbiorców energetycznie wrażliwych są obecnie priorytetem. Po dyskusjach z Ministerstwem Finansów i z rządowym Centrum Analiz Strategicznych udało wypracować się pakiet rozwiązań, który jak najszybciej ma trafić do Sejmu – żeby obowiązywać już od przyszłego roku. Mają być to mechanizmy finansowe i inne. 

REKLAMA

W sumie chcemy przeznaczyć na to 1,5 mld zł. Te pieniądze trafią do 2,6 mln gospodarstw domowych w Polsce, czyli do prawie co piątego

– twierdzi Kurtyka.

Rekompensaty do cen prądu: nawet ponad 800 zł

Pieniądze mają być wypłacane przez gminne ośrodki pomocy społecznej. Liczyć będzie się przede wszystkim zaświadczenie o miesięcznych dochodach. Te w przypadku jednoosobowego gospodarstwa nie mogą być wyższe niż 1563 zł, a dla wieloosobowych - 1115 zł na osobę. Minister Kurtyka dodatkowo przypomina, że im większe jest gospodarstwo – to i pomoc rządu też będzie wyższa. 

Policzyliśmy w ministerstwie, że dla rodziny 2+2 to może być 673 zł w skali roku, a dla większych rodzin nawet ponad 800 zł

– wylicza szef resortu klimatu i środowiska.

Wiadomo, że rekompensaty od rządu do rachunków za energię mają dotyczyć: pobierających dodatek mieszkaniowy, zasiłek stały, zasiłek okresowy; emerytów ze świadczeniem poniżej minimalnej emerytury; emerytów i rencistów ze świadczeniem równym najniższej emeryturze; posiadaczom Karty Dużej Rodziny mieszczących się w pierwszym progu podatkowym i obecnie wychowujących trójkę dzieci oraz osobom z najniższymi dochodami zgodnie z rekomendacjami Banku Światowego.

Okres ochrony i zmiany w „Czystym Powietrzu”

Jak się okazuje, rząd nie tylko pieniędzmi chce pomagać przetrwać obecny kryzys energetyczny. „Planowane są też rozwiązania o charakterze niefinansowym” - zapowiada Michał Kurtyka. Jedną propozycją jest stworzenie okresu ochronnego, dla tych, którzy mają problem z opłacaniem rachunków za energię na czas.

REKLAMA

W takim przypadku w okresie od 1 listopada do 31 marca nie byłoby możliwości wyłączania prądu za niedopłaty. To nie wszystko. Rząd chce też zmienić program „Czyste Powietrze” i stworzyć w nim specjalny „strumień dla najuboższych”. W ramach tego nowego rozwiązania wykazujący się najniższym dochodem będą mogli starać się o dofinansowanie na poziomie nawet 90 proc. w przypadku termomodernizacji lub wymiany pieca. 

To przełoży się na niższe koszty ogrzewania i niższe w ogóle koszty energii

– uważa Kurtyka.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA