REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Biurokracja tłamsi ambicje polskich przedsiębiorców. Chcą działać za granicą, ale mają ostro pod górkę

Przed podbojem zagranicznych rynków rodzime firmy powstrzymuje przede wszystkim biurokracja w Polsce. W żadnym innym z 33 przebadanych przez firmę Grant Thornton przedsiębiorcy tak nie narzekają na nieprzyjazne prawo.

04.07.2019
16:29
Biurokracja tłamsi ambicje polskich przedsiębiorców. Chcą działać za granicą, ale mają ostro pod górkę
REKLAMA

Fot. JB/Bizblog.pl

REKLAMA

Grant Thornton opublikował właśnie wyniki badania "Bariery w ekspansji zagranicznej". Ankieterzy zapytali 10 tysięcy firm z całego świata, w tym 200 w Polsce, co najbardziej utrudnia im działalność za granicą.

Czytaj też:

Niestety Polska wypadła najgorzej pod względem przyjazności prawa spośród wszystkich ujętych badaniu państw. Bardziej sprzyjające dla przedsiębiorców przepisy są nawet w Indiach i Indonezji.

Aż 28 proc. przebadanych polskich firm uznało biurokrację za najważniejszą barierę w ekspansji zagranicznej. Inne czynniki, takie jak lokalna konkurencja czy niestabilność polityczna na docelowych rynkach mają bez porównania mniejsze znaczenie.

Polscy przedsiębiorcy narzekają głównie na przepisy dotyczące wywozu towarów i usług czy inwestycji kapitałowych. Problemem jest też sam poziom skomplikowania tych przepisów.

O tym, jak poważnym problemem dla firm w Polsce jest nieprzyjazne prawo na tle innych krajów, może świadczyć fakt, że taką odpowiedź wybrało średnio tylko 17 proc. firm na świecie, a w Unii Europejskiej tylko 16 proc. Porównywalny wynik (27 proc.) zanotowano tylko w Indonezji.

Warto zaznaczyć, że są kraje, gdzie bariery biurokratyczne w ogóle nie są dla firm pierwszoplanową kwestią. W Szwecji i Finlandii nie znalazła się żadna firma, która wskazałaby na przepisy jako główny problem przy ekspansji zagranicznej.

"Oczywiście do badań ankietowych należy podchodzić z ostrożnością, ponieważ pokazują one nie tyle obiektywną rzeczywistość, co jej subiektywny odbiór, a ten może być nieco wypaczony" — zaznacza Przemysław Polaczek, partner zarządzający Grant Thornton.

Tak silna dominacja czynnika biurokratycznego w naszym badaniu dla Polski musi jednak budzić niepokój i wymaga troski organów państwa, by tę barierę ograniczać — zaznacza.

REKLAMA

Jakie inne istotne różnice występują polskimi firmami a ich zagranicznymi odpowiednikami? Jako barierę częściej wskazują niestabilność polityczną i konflikty zbrojne, ale według badaczy z Grant Thornton prawdopodobnie chodzi o Ukrainę.

Druga — nieco zaskakująca — różnica to fakt, że polskie firmy stosunkowo rzadko narzekają na dostęp do finansowania. Na świecie jest to bariera numer 2, a w Polsce jedna z rzadziej wymienianych. Jako główną przeszkodę wskazała ją co 25. firma.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA