REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Przedsiębiorco, sprawdź swoje konto. ZUS zwraca miliony złotych

Sprawdzaliście już swoje konto bankowe? Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał kolejną transzę przelewów za nadpłatę składki na ubezpieczenie zdrowotne. W sumie już ponad 300 mln zł trafiło do przedsiębiorców, a szykowane są kolejne przelewy.

11.07.2023
10:34
Przedsiębiorco, sprawdź swoje konto. ZUS zwraca miliony złotych
REKLAMA

W tym roku przedsiębiorcy oraz księgowi mieli sporo nerwów, bo po raz pierwszy musieli rozliczyć roczną składkę zdrowotną według zasad, które wprowadziły przepisy Polskiego Ładu. Zwrot nadpłaty przysługiwał, gdy roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne wykazało, że składkę tę przedsiębiorca opłacił w kwocie wyższej niż ustalona. Czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki minął 5 czerwca. Wniosek był automatycznie tworzony i udostępniany na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

REKLAMA

Nie obyło się oczywiście bez problemów, np. takich, że formularze wystawione przez ZUS zawierały błędy, więc trzeba było korygować je na papierze w oddziale. Na kontach płatników znalazły się wezwania do dopłaty do składki, mimo wcześniejszego nadpłacenia środków, a numery rachunków bankowych w systemie ZUS-u były niepoprawne. Natomiast jeśli na koncie podatnika powstała nadpłata składki zdrowotnej, to należało zatwierdzić wystawiony przez ZUS wniosek o zwrot nadpłaconych środków. Tu jednak również występowały problemy z wysłaniem wniosku przez PUE ZUS.

Jednak kto cierpliwie użerał się z systemem i nowymi zasadami, teraz otrzymał nagrodę - ZUS przekazał kolejną transzę przelewów.

ZUS oddaje miliony za składkę zdrowotną

Z tytułu nadpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne ZUS wypłacił do tej pory przedsiębiorcom już ponad 300 mln zł. W przygotowaniu kolejne transze wypłat.

Z tytułu nadpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne ZUS wypłacił przedsiębiorcom 60 mln zł już w ubiegłym tygodniu. Kolejna transza przelewów, 256 mln zł, została przekazana dzisiaj. Oznacza to, że do dziś łączna kwota przekroczyła już 316 mln zł. Kolejne transze są w przygotowaniu – powiedziała w poniedziałek prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

I przypomniała, że nadpłatę ZUS przekazuje na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 3 sierpnia.

Oczywiście staramy się, aby te środki trafiły na konta przedsiębiorców jak najszybciej – dodała prezes ZUS.

Co jeśli płatnik składek nie złożył wniosku o zwrot nadpłaty do 5 czerwca 2023 r.? ZUS uspokaja, że jeśli nie posiada on zaległości z tytułu składek lub nienależnie pobranych świadczeń, wtedy ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika składek najpóźniej do końca 2023 r.

Rekordowe kwoty za składkę zdrowotną

Niektórzy przedsiębiorcy mogą liczyć na naprawdę spore kwoty zwrotu za nadpłaconą składkę zdrowotną. Z informacji, jakie przekazał ZUS w maju, wynika, że najwyższa kwota zwrotu, o którą wnioskował podatnik, wyniosła 4,41 mln zł.

REKLAMA

Są jednak i tacy przedsiębiorcy, których rozliczenie roczne ze składki mocno zaboli - będą bowiem musieli dopłacić do ZUS zaległe wpłaty. Rekordzista musi dopłacić do Zakładu aż 1,06 mln zł.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA