REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Społeczeństwo

Niektórzy chcą opodatkować prostytucję. Hiszpański rząd chce ją zdelegalizować

Uprawianie prostytucji może znowu stać się nielegalne w Hiszpanii. Podczas kongresu rządzącej Partii Socjalistycznej premier Pedro Sánchez zadeklarował kryminalizację tego zajęcia. Od 1995 roku prostytucja jest w Hiszpanii – podobnie jak w Polsce – nie jest zakazana, ale nie jest też regulowana przepisami, w tym podatkowymi.

18.10.2021
16:31
Delegalizacja prostytucji. Hiszpania idzie na wojnę z seks-biznesem
REKLAMA

Zapowiedź wprowadzenia zakazu uprawiania prostytucji padła z ust premiera Sancheza podczas jego niedzielnego spotkania ze zwolennikami Partii Socjalistycznej po zakończeniu trzydniowego kongresu programowego tej partii.

REKLAMA

Będziemy iść naprzód, wzmacniając Europę. I pójdziemy naprzód, znosząc prostytucję, która zniewala kobiety

– obiecał lider hiszpańskich socjalistów.

Prostytucja w Hiszpanii była zakazana do 1995 roku. Od tego czasu nie ma tam formalnego zakazu uprawiania najstarszego zawodu świata, ale jednocześnie w prawie jest luka, co oznacza, że prostytutki nie płacą podatków i nie mają ubezpieczenia społecznego, jak to ma miejsce w Holandii. Zakazane jest jednak nagabywanie klientów miejscach publicznych.

REKLAMA

Plan premiera Sancheza może okazać się bardzo trudny w realizacji, ponieważ seks-biznes w Hiszpanii to potężny sektor gospodarki. Pięć lat temu ONZ szacowała jego wartość na 3,7 mld euro, a według innych raportów Hiszpania jest trzecim co do wielkości rynkiem tego typu usług na świecie – po Tajlandii i Portoryko.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA