REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Wicepremier przyznaje, że Polski Ład jest skomplikowany. Ma żal, że nie jesteśmy wdzięczni rządowi

System nie jest łatwy, przyznaję, jest skomplikowany – powiedział w piątek w Trójce Henryk Kowalczyk. Chodzi zwłaszcza o ulgę dla klasy średniej o bardzo zagmatwanym sposobie wyliczania. Szef resortu rolnictwa i wicepremier upiera się, że wina wcale nie leży jednak po stronie rządu, tylko księgowych, którzy wszystko zostawili na ostatnią chwilę, a do podatników ma żal, że zamiast wyrażać rządowi wdzięczność za Polski Ład, siedzą cicho.

14.01.2022
11:12
Polski Ład. Wicepremier ma żal, że nie jesteśmy wdzięczni rządowi
REKLAMA

Na razie trudno otwierać korki od szampana, ale myślę, że jeszcze miesiąc lub dwa i będzie można odtrąbić sukces

– powiedział Kowalczyk.
REKLAMA

Wicepremier polskiego rządu był pytany w radiowej „Trójce” w piątek o problemy z Polskim Ładzie. Przyznał, że system jest skomplikowany, ale stwierdził, że czasu na przystosowanie się do nowych przepisów było wystarczająco dużo, więc jeśli coś nie działa, to jest to wina księgowych. Nie wszystkie służby finansowe w zakładach pracy zdążyły zapanować nad tym – powiedział językiem z minionej epoki.

Jeśli to było zbyt małym afrontem wobec księgowych, doradców podatkowych i przedsiębiorców, którzy próbują jakoś odnaleźć się w chaosie podatkowym, jaki zafundował im rząd, Henryk Kowalczyk za chwilę jeszcze dołożył do pieca. Pytany, czy nie trzeba było dać więcej czasu na zapoznanie się z tak skomplikowanym systemem, odpowiedział:

Czasu było, bo to było prawie trzy miesiące, jak została przyjęta ustawa, natomiast zwykle, jak to u nas, wszyscy na ostatnią chwilę zostawiają tego typu problemy.

Niewdzięczny jak Polak

Prowadząca rozmowę Beata Michniewicz dopytywała, czy nie można było uprościć systemu podatkowego, zamiast go jeszcze komplikować. Skoro wymyślono taki system, to tego systemu się trzymajmy – odparł Henryk Kowalczyk. Zawsze to jest tak, że jakieś pomyłki są – dodał.

REKLAMA

W wątku dotyczącym Polskiego Ładu wicepremier Kowalczyk rzucił jeszcze jedną oryginalną myślą. Jak przekonuje, ludzie są bardzo zadowoleni z nowego systemu podatkowego, ale swojej wdzięczności wobec rządu odpowiednio nie wyrażają. Wykazywanie wdzięczności nie jest powszechną cechą – pożalił się Henryk Kowalczyk.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA