REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Polska podpadła Brukseli awanturą o Turów. Będzie dochodzenie, a nakaz TSUE mamy wykonać

Komisja Europejska żąda od polskiego rządu wykonania decyzji TSUE nakazującej Polsce natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla w kopalni w Turowie. Bruksela sprawdzi też, czy Polska nie złamała unijnego prawa, niezależnie od samego sporu z Czechami. Tymczasem Praga swojej skargi do TSUE wciąż nie wycofała.

27.05.2021
11:04
Spór o Turów. Będzi dochodzenie Komisji Europejskiej, a nakaz TSUE mamy wykonać natychmiast
REKLAMA

Fot. Zucchi Enzo/EU

REKLAMA

Jak donosi RMF FM, Komisja Europejska zamierza przeanalizować polsko-czeskie porozumienie w sprawie kopalni Turów. Bruksela chce sprawdzić, czy porozumienie rozwiązuje problemy naruszenia przez Polskę unijnego prawa.

Stacja radiowa wskazuje, że Komisja Europejska w oświadczeniu przesłanym korespondentce RMF FM w Brukseli Katarzynie Szymańskiej-Borginon, że na razie sprawa w Trybunale Sprawiedliwości UE dot. Turowa jest „otwarta”, bo jak dotąd Czechy nie wystąpiły o wycofanie skargi.

Komisja Europejska już w grudniu zeszłego roku wskazywała, że Polska, prowadząc wydobycie węgla brunatnego w kopalni odkrywkowej w Turowie, może łamać unijne prawo. Czesi swoją skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE skierowali dopiero na początku bieżącego roku.

Przypomnijmy, że 21 maja Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce natychmiastowe zaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Przeciw funkcjonowaniu obciążającej środowisko kopalni odkrywkowej ostro protestowali Czesi, którzy tak długo trafiali na opór polskich władz, że postanowili zaskarżyć nasz kraj do TSUE.

Jeszcze tego samego dnia premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska nie zastosuje się do orzeczenia TSUE, uznając, że trybunał podjął nieproporcjonalne działania. Wskazał, że Z kopalnią Turów jest powiązane nawet 4-7 proc. produkcji energii elektrycznej w Polsce. „Polski rząd nie podejmie żadnych działań, które mogłyby godzić w bezpieczeństwo energetyczne Polski” – wskazał.

REKLAMA

We wtorek nad ranem podczas unijnego szczytu przedstawiciele polskiego rządu poinformowali o osiągnięciu porozumienia z czeskim rządem – Praga miała się zgodzić na wycofanie skargi do TSUE. „Wydaje się, że jesteśmy już bardzo bliscy porozumienia. W wyniku tego porozumienia Czechy zgodziły się wycofać wniosek do TSUE” – ogłosił we wtorek rano premier Mateusz Morawiecki.

Na zwołanej wkrótce konferencji prasowej w Brukseli Premier Czech Andrej Babiš niespodziewanie ogłosił, że „nie ma planów” wycofania skargi przeciwko Polsce w sprawie kopalni Turów. „Nie zgodziłem się, pozew nadal obowiązuje” – powiedział szef czeskiego rządu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA