REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

No i stało się. Eksport obniża nam wzrost gospodarczy

.Na podstawie opublikowanych we wtorek danych o PKB za trzeci kwartał można założyć, że wzrost gospodarczy w całym 2021 roku przekroczy 5 proc. Gdyby nie niższy od spodziewanego eksport, wynik byłby jeszcze lepszy.

30.11.2021
11:23
łańcuchy-dostaw
REKLAMA

PKB wzrósł w trzecim kwartale o 5,3 proc. Wcześniej w szacunku flash GUS podał, że PKB wzrósł o 5,1 proc. rok do roku.

REKLAMA

Produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w trzecim kwartale 2021 r. wzrósł realnie o 5,3 proc. rok do roku, wobec spadku o 1,5 proc. w analogicznym kwartale 2020 r. – podał we wtorek GUS.

W trzecim kwartale 2021 r. PKB wyrównany sezonowo wzrósł realnie o 2,3 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 5,5 proc. PKB niewyrównany sezonowo w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego zwiększył się realnie o 5,3 proc. w porównaniu z trzecim kwartałem ubiegłego roku.

 class="wp-image-1618513"

Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwraca uwagę, że głównym motorem wzrostu dalej są wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych, które były większe o 4,8 proc. w porównaniu do 2020 roku.

Wynik znacząco podniósł też wzrost zapasów (3,7 p.p.). Stosunkowo dynamicznie rosły także inwestycje (9,3 proc.). Tempo wzrostu PKB obniżał z kolei eksport netto.

 class="wp-image-1618510"

Szacujemy, że w czwartym kwartale wzrost gospodarczy ustabilizuje się na podobnym poziomie. Wysoka aktywność w handlu oraz usługach sugeruje, że głównym motorem gospodarki dalej będą wydatki konsumpcyjne – napisał w komentarzu Jakub Rybacki.

Jego daniem ożywienie inwestycji będzie słabsze. Nakłady sektora MSP wzrosną niewiele, pomimo że w 2020 roku odpowiadały za około 85 proc. osłabienia inwestycji firm. Słabe wyniki zanotują też samorządy.

W przyszłym roku PIE spodziewa się niewielkiego spowolnienia. Zdaniem ekonomistów instytutu wzrost PKB wzrośnie o około 4,5 proc.

Badania ankietowe sugerują, że konsumenci wciąż znacząco powiększają swoje wydatki. Jednak narastające niedobory materiałów w pierwszej połowie przyszłego roku spowolnią wzrost inwestycji –wskazuje Jakub Rybacki.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA