REKLAMA
  1. bizblog
  2. Prawo

O pół metra bliżej. Rząd znowu zluzuje obostrzenia, pozwoli na liczniejsze imprezy sportowe

Półtora metra zamiast dwóch metrów dystansu do innych osób w przestrzeni publicznej, złagodzone limity na obiektach sportowych, a także na targach i konferencjach. Ministerstwo Zdrowia przygotowało rozporządzenie, które nieco łagodzi obostrzenia związane z walką z koronawirusem. Maseczki pozostają obowiązkowe na obecnych zasadach, bo liczba nowych zakażeń nie za bardzo chce spadać.

17.07.2020
15:04
Luzowanie obostrzeń. Rząd zmniejszy dystans z 2 m do 1,5 m oraz zezwoli na liczniejsze konferencje i imprezy sportowe
REKLAMA

Zgodnie z propozycjami resortu Łukasza Szumowskiego dystans społeczny zostanie skrócony z 2 m do 1,5 m. Limit publiczności w obiektach sportowych zostanie podwyższony do 50 proc. dostępnych miejsc, a liczba uczestników zostanie podniesiona ze 150 do 300. Także w targach i konferencjach będzie mogło uczestniczyć więcej osób – jedna osoba na 2,5 m kw. zamiast na 4 m kw.

REKLAMA

Nowe rozporządzenie zwalnia też z konieczności odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy cudzoziemców, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP.

 class="wp-image-1202798"

Projekt rozporządzenia do poniedziałku będzie poddany konsultacjom, ale nowe prawo ma wejść w życie już we wtorek 21 lipca.

Jak tłumaczy ministerstwo, zmiany wynikają z „potrzeby dostosowywania obowiązujących przepisów tego rozporządzenia do aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju i na świecie”.

Podstawową zmianą w ww. rozporządzeniu jest skrócenie tzw. dystansu społecznego z 2 m do 1,5 m, przy jednoczesnym obowiązku zakrywania nosa i ust

– podkreślono w uzasadnieniu projektu.

Zdecydowano się także znieść w stosunku do basenów ograniczenia w zakresie uczestników zajęć oraz podniesiono limit publiczności do 50 proc. liczby miejsc przewidzianych dla publiczności. Nie będzie już różnicowania sytuacji basenów otwartych i zamkniętych.

 class="wp-image-1202822"

W kinach, teatrach oraz podczas różnych imprez artystycznych i rozrywkowych w pomieszczeniach nie będzie już wymogu naprzemiennego zajmowania miejsc. „W praktyce nie jest możliwe usadzanie widzów w rzędach naprzemiennie przy sprzedaży biletów z uwagi na przewidziany rozporządzeniem wyjątek” – wyjaśnia MZ.

Zgodnie z aktualnymi zasadami mamy obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości od innych osób w przestrzeni publicznej, ale nakaz ten nie obowiązuje osób, które zasłaniają usta i nos.

REKLAMA

Obecnie podczas imprez sportowych zajęte może być co czwarte miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie. W przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni, przy zachowaniu odległości 2 m, publiczność może zająć nie więcej niż 25 proc. liczby przewidzianych miejsc.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA