REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Zapnijcie pasy, bo na stacje paliw wjeżdża naprawdę drogie paliwo. Nowy rekord cen benzyny w przyszłym tygodniu

W ostatnich dniach na właścicieli samochodów z silnikami benzynowymi na stacjach paliw czekały niemiłe niespodzianki. W ciągu ostatniego miesiąca benzyna 95 na stacjach zdrożała średnio 51 groszy na litrze. Będzie jeszcze drożej i to już w najbliższym tygodniu.

13.05.2022
14:33
Zapnijcie pasy, bo na stacje paliw wjeżdża naprawdę drogie paliwo. Nowy rekord cen benzyny w przyszłym tygodniu
REKLAMA

Na rynku ropy sytuacja pozostaje bardzo zmienna. Nie ma ostatecznej zgody na embargo ropy z Rosji, OPEC i MAE po raz kolejny tną prognozy popytu na ropę na ten rok. Z jednej strony są niepokoje związane wojną w Ukrainie. Z drugiej strony rosnąca inflacja i pandemia covid w Chinach powodują, że popyt może spadać. 

REKLAMA

W tym tygodniu na rynkach światowych drożeją zwłaszcza benzyny i ten wzrost zaczynamy odczuwać już w kraju. Podwyżki cen na stacjach, które rozpoczęły się jeszcze w kwietniu teraz stają się coraz bardziej dotkliwe

- podaje Urszula Cieślak, analityk z firmy Reflex, zajmującej się usługami konsultingowymi dla branży paliw oraz handlu paliwami płynnymi. 

Ceny paliw już oszalały

W ostatnich dniach na właścicieli samochodów z silnikami benzynowymi na stacjach paliw czekały niemiłe niespodzianki. Benzyna wyraźnie drożała i w cotygodniowym badaniu detalicznych cen paliw, realizowanym przez e-petrol.pl od 2006 r., jej 95-oktanowa odmiana podrożała aż o 22 grosze i ustanowiła historyczny rekord na poziomie 6,87 zł/l. W nieco lepszej sytuacji byli kierowcy tankujący diesla, bo to paliwo potaniało o 3 grosze.

W ciągu ostatniego miesiąca benzyna 95 na stacjach zdrożała średnio 51 groszy na litrze i mimo to jest jeszcze miejsce na dalsze podwyżki cen w kolejnym tygodniu. I niestety mówimy o kolejnym wzroście do 20 groszy na litrze.  

W przypadku oleju napędowego może powtórzyć się sytuacja z tego tygodnia, czyli kilkugroszowe obniżki cen. W tej sytuacji ceny benzyny osiągną lub przebiją poziom z początku marca, kiedy za litr płaciliśmy średnio 7,05 zł/l

- dodaje Urszula Cieślak.

Dodaje ona, że na części stacji ceny benzyny 95 oktanowej już w tym tygodniu osiągnęły lub przekroczyły poziom 7 zł/l i stacji takich będzie z pewnością przybywało. Coraz mniejsze będą też różnice między cenami benzyny i diesla  

Na rynku autogazu mimo rosnących cen w hurcie, w detalu ceny w większości pozostają stabilne, na niektórych stacjach nawet spadają. Wydaje się jednak, że kontynuacja podwyżek na rynku hurtowym, może wkrótce wpłynąć na poziom cen LPG na stacjach. 

Siedem złotych za litr benzyny coraz bliżej

Równie dramatyczną prognozę przedstawia serwis e-petrol.pl, który przypina, że w połowie kwietnia na stacjach paliw obserwowaliśmy dynamiczny kilkudziesięciogroszowy wzrost cen oleju napędowego.

Teraz tą samą drogą podąża benzyna, której cena zaczyna szybko odrabiać straty do diesla.

W mijającym tygodniu 95-oktanowa odmiana tego paliwa podrożała aż o 22 groszy i kosztuje aktualnie średnio 6,87 zł/l, a patrząc na kierunek i tempo zmian na rynku hurtowym można z dużym prawdopodobieństwem zakładać, że to jeszcze nie koniec tego rajdu cenowego.

W lepszych nastrojach w ostatnich dniach mogą być za to kierowcy tankujący diesla, bo olej napędowy potaniał o 3 grosze do poziomu 7,39 zł/l. Zaskoczeniem może być stabilizacja cen autogazu na poziomie 3,69 zł/l.

REKLAMA

Hurtowe ceny LPG w hurcie w ostatnich tygodniach mocno rosną, ale detaliczne marże osiągane na sprzedaży paliwa były na tyle wysokie, że właściciele stacji nie musieli jeszcze przenosić na klientów wyższych kosztów zakupu autogazu.

Prognozowane przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na nadchodzący tydzień wyglądają następująco: 6,92-7,04 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, 7,34-7,47 zł/l dla diesla i 3,69-3,80 zł/l dla LPG

podają analitycy serwisu Grzegorz Maziak i dr Jakub Bogucki.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA