REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Najbardziej rzetelni przedsiębiorcy w Polsce. Gdzie takich szukać? Zobacz ranking

Świętokrzyskie, podlaskie oraz lubelskie - w tych województwach znajduje się najwięcej rzetelnych przedsiębiorców - wynika z najnowszego Wskaźnika rzetelności polskich przedsiębiorców przygotowanego przez ekspertów Rzetelnej Firmy na podstawie danych Krajowego Rejestru Długów. A gdzie lepiej stosować ograniczone zaufanie? Najgorzej wypadają firmy ze Śląskiego, Kujawsko-Pomorskiego i Mazowieckiego.

08.08.2023
6:47
Najbardziej rzetelni przedsiębiorcy w Polsce. Ranking
REKLAMA

Dane Krajowego Rejestru Długów na koniec I półrocza 2023 r. pokazują, że najbardziej zadłużeni przedsiębiorcy mają siedzibę w województwie mazowieckim. Ich nieuregulowane należności sięgają kwoty 2,1 mld zł. Zaraz po nich plasują się firmy ze Śląska, których zadłużenie sięga 1,2 mld zł. Podium zamykają wielkopolskie firmy z długiem 1 mld zł. Najmniej zadłużone jest województwo opolskie - 161 mln zł.

REKLAMA

Porównując obecne wyniki, z tymi z końca 2022 r. lista trzech najbardziej zadłużonych województw się nie zmieniła. Wzrósł za to ich dług, odpowiednio o 212 mln zł, 107 mln zł i 108 mln zł. Zadłużenie dotknęło wszystkie województwa, choć w różnym stopniu. Najkorzystniej wypadły pod tym względem firmy z województwa lubuskiego. Wartość niezapłaconych przez nich faktur, rat kredytowych i leasingowych wzrosła o niespełna milion złotych. To jednak wyjątek na mapie gospodarczej Polski, w każdym z innych województw (poza trójką liderów) przyrost długu był znacznie wyższy, od kilkunastu do kilkudziesięciu milionów złotych.

Łączna kwota zadłużenia jednak nie była brana pod uwagę w konstruowaniu rankingu. Jest ona bowiem zawsze pochodną liczby firm działających w danym województwie, a więc zawsze najbardziej zadłużone są te największe.

Katarzyna Starostka, ekspertka Rzetelnej Firmy, tłumaczy, że aby dokonać obiektywnej weryfikacji rzetelności firm w poszczególnych województwach, należy uwzględnić trzy kluczowe czynniki:

  • zadłużenie w Krajowym Rejestrze Długów (KRD) w przeliczeniu na 1000 firm w nim działających,
  • średnie zadłużenie przypadające na jednego dłużnika,
  • odsetek dłużników w danym województwie w stosunku do wszystkich zarejestrowanych tam firm.

Na podstawie tych kryteriów przyznane zostały punkty, im mniejsze zaległości, tym więcej punktów i wyższa pozycja danego regionu w rankingu – wyjaśnia Katarzyna Starostka.

Które województwo awansowało, a które spadło w rankingu rzetelności?

Najwyżej w rankingu znalazło się województwo świętokrzyskie (40 pkt), podlaskie (40 pkt) oraz lubelskie (38 pkt). Przedsiębiorcy z tych województw utrzymują swoje pozycje na czele tabeli już kolejne zestawienie z rzędu. O dwa miejsca awansowało województwo łódzkie, aktualnie plasujące się na 11 pozycji i jest to największy postęp zanotowany w obecnym zestawieniu. Regres widać w województwie wielkopolskim, które z miejsca 10. spadło na 12., swoją pozycję o jedno w dół zmieniło województwo pomorskie, warmińsko-mazurskie oraz zachodniopomorskie.

Pierwsze sześć miesięcy 2023 r. było korzystne dla firm z województwa dolnośląskiego, lubuskiego oraz podkarpackiego, które awansowały o jedną pozycję do góry w rankingu rzetelności polskich przedsiębiorców. Dolnośląskie otrzymało awans z miejsca 11. na 10., lubuskie z 9. na 8. Podkarpacie obecnie zajmuje pozycję 5.

Ostatnie pozycje rankingu nie uległy zmianie. Na najniższych miejscach widnieje woj. mazowieckie z zaledwie 6 punktami, które po raz kolejny utrzymuje ostatnią pozycję w dwóch z trzech kategorii. Później woj. kujawsko-pomorskie (10 pkt) i woj. śląskie (11 pkt).

Pod względem średniego zadłużenia na podium najbardziej zadłużonych znalazły się województwa: mazowieckie (39,2 tys. zł), wielkopolskie (37,8 tys. zł), łódzkie (37,2 tys. zł). Warto zaznaczyć, że w obecnym zestawieniu brakuje podkarpackiego, które w poprzednim rankingu zajmowało miejsce trzecie. Teraz najgorszą trójkę zasiliło woj. wielkopolskie, a woj. podkarpackie plasuje się na czwartym miejscu.

Najmniejsze średnie zadłużenie mają firmy z województw: zachodniopomorskiego (29,7 tys. zł), lubuskiego (30,2 tys. zł), lubelskiego (31,2 tys. zł). W tym zestawieniu zabrakło woj. świętokrzyskiego, które spadło na piątą pozycję, a zadłużenie w tym województwie wzrosło o 3,7 tys. zł.

Na Śląsku jest najwięcej zadłużonych przedsiębiorstw

Drugim elementem wchodzącym w skład wskaźnika rzetelności jest odsetek zadłużonych firm wpisanych do Krajowego Rejestru Długów w stosunku do wszystkich zarejestrowanych w danym województwie. Nieustannie pierwsze miejsce zajmują firmy z Podkarpacia, wśród dłużników w bazie danych KRD jest ich tylko 6,46 proc. Kolejne dwa miejsca należą ponownie do województwa podlaskiego oraz małopolskiego, niecałe 6,7 proc. przedsiębiorców z tych obszarów wpisana jest do rejestru zadłużonych.

Z kolei najliczniejszą grupą przedsiębiorców widniejących w KRD są firmy śląskie (10,8 proc.), później kujawsko-pomorskie (10,5 proc.) i dolnośląskie (10,4 proc.). Do województw z wynikiem ponad 10 proc. zaliczają się jeszcze mazowieckie. Tu również w I półroczu nie nastąpiły żadne zmiany.

Ostatnim już czynnikiem branym pod uwagę przez autorów wskaźnika rzetelności jest podzielenie łącznego długu w danym województwie na 1000 firm tam działających. Najniższy wynik uzyskało województwo podlaskie (2,35 mln zł), później świętokrzyskie ex aequo z podkarpackim (2,36 mln zł) oraz małopolskie (2,37 mln zł). Najgorszy wynik eksperci zanotowali w województwie mazowieckim (prawie 4 mln zł), śląskim (3,8 mln zł) i kujawsko-pomorskim (niecałe 3,8 mln zł).

REKLAMA

Niestety dług w przeliczeniu na 1000 działających firm wzrósł we wszystkich województwach Najwięcej w Wielkopolsce, na Śląsku i Pomorzu, bo o ponad 356 tys. zł, najmniej w Lubuskiem o niespełna 23 tys. zł. Inflacja oraz rosnące koszty działalności dają się we znaki wszystkim przedsiębiorcom, odbijając się na ich płynności finansowej – mówi Adam Łącki, prezes krajowego Rejestru Długów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA