REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Motoryzacja

Myślisz o zakupie samochodu? Skuś się na nową opcję i złap oddech od wysokich rat

Zakup samochodu to obecnie twardy orzech do zgryzienia. Niepewne czasy sprawiły, że wielu Polaków obawia się, czy ta inwestycja się opłaci, a wręcz czy nie sprowadzi na firmę kłopotów finansowych. Dlatego firma Carsmile postanowiła wyjść naprzeciw i stworzyła rozwiązanie w postaci Wakacji Leasingowych.

18.01.2023
6:57
Myślisz o zakupie samochodu? Skuś się na nową opcję i złap oddech od wysokich rat
REKLAMA

To nie pierwsza tego typu inicjatywa firmy Carsmile. W listopadzie ubiegłego roku firma stworzyła tarczę leasingową. To ułatwienie zakupu auta spotkało się na tyle z dużym zainteresowaniem nabywców, że z rozwiązań osłonowych skorzystał niemal co drugi leasingobiorca. Teraz firma rozszerza swój pomysł o wakacje leasingowe, które podobnie do wakacji kredytowych, dają możliwość odroczenia płatności miesięcznej raty.

REKLAMA

Z wakacji można skorzystać dwukrotnie w okresie spłaty samochodu - podaje Carsmile.

Obawy przed zakupem auta

Niepewność związana z hamowaniem gospodarki sprawia, że Polacy wstrzymują się z decyzją o zakupie samochodu. 21 proc. osób zainteresowanych nabyciem samochodu obawia się, że miesięczna rata za auto będzie za wysoka. Natomiast 14 proc respondentów niepokoi się, że jeden gorszy miesiąc w firmie czy w pracy spowoduje, że okresowo nie będą oni w stanie regulować swoich zobowiązań - wynika z badania Carsmile.

Jak wyjaśnia prezes Carsmile Łukasz Domański, wakacje leasingowe mają być odpowiedzią na obawy potencjalnych nabywców aut.

Polegają one na możliwości odroczenia płatności raty za samochód, dzięki czemu maleje prawdopodobieństwo, że leasingobiorca nie poradzi sobie z ciężarem leasingu w chwili gdy dotkną go przejściowe problemy finansowe – mówi Łukasz Domański.

Wakacje leasingowe - jak to działa?

Rozwiązanie przewiduje, że w czasie trwania umowy leasingowej będzie można zawiesić dwie raty. O pierwsze wakacje leasingowe można się będzie ubiegać po sześciu miesiącach spłaty samochodu. Skorzystanie z nich spowoduje wydłużenie okresu umowy i nie będzie się wiązać z żadnymi dodatkowymi opłatami czy koniecznością aneksowania kontraktu. Samą umowę leasingu auta z opcją wakacji można zawrzeć na okres od dwóch do sześciu lat.

Wakacje od raty to najprostsze rozwiązanie, jakie można zaproponować leasingobiorcy, borykającemu się z przejściowymi problemami z płynnością. Rozwiązanie to pozwala uniknąć opóźnień czy też stresu związanego z ewentualną windykacją - stwierdza Michał Knitter, wiceprezes Carsmile.

undefined

I przyznaje, że znalezienie firmy, która umożliwiłaby takie warunki dla leasingobiorców, nie było łatwe. W końcu partnerem inicjatywy została firma Cofidis, specjalizująca się w finansowaniu samochodów.

Dając leasingobiorcom prawo od odroczenia dwóch rat leasingowych ułatwiamy im decyzję o realizacji podstawowej potrzeby, jaką jest zakup firmowego auta. Dbamy przy tym o to, aby nasza oferta wyróżniała się nie tylko takimi atrybutami, jak Wakacje Leasingowe, ale była też atrakcyjna cenowo – podkreśla Marcin Szulc, dyrektor sprzedaży Cofidis Polska.

Co zachęca Polaków do zakupu auta?

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Carsmile wynika, że dla 18 proc. ankietowanych możliwość skorzystania z Wakacji Leasingowych byłaby czynnikiem ułatwiającym podjęcie decyzji o zakupie auta w czasach niepewności. Z kolei dla 23 proc. respondentów kluczowa jest „niska rata”, a dla 53 proc. jej niezmienność.

Ile kosztują takie wakacje?

Ile może wynosić przykładowa rata leasingowa z opcją zawieszenia jej w czasie przejściowych turbulencji? Carsmile przygotował symulację dla trzech samochodów: małego auta dostawczego Fiat Fiorino oraz dwóch crossoverów – Seata Ateca oraz Audi Q5. Miesięczna rata netto w przypadku 5-letniego okresu umowy leasingowej, opłaty wstępnej na poziomie 10 proc. oraz wykupu na poziomie 30 proc. wynosi odpowiednio: 986 zł netto, 1778 zł netto oraz 2 328 zł netto.

Sukces tarczy leasingowej

Poprzednia inicjatywa Carsmile o nazwie tarcza leasingowa odniosła sukces. Od czasu jej wprowadzenia w listopadzie ubiegłego roku zainteresowanie nią jest bardzo duże.

REKLAMA

Niemal co czwarty użytkownik, który poszukiwał na Carsmile.pl jakiegokolwiek rozwiązania finansowego, tj. leasingu, wynajmu długoterminowego czy kredytu, zdecydował się na nowy produkt osłonowy. Gdy spojrzymy na dane dotyczące samego leasingu, to tu możemy powiedzieć, że niemal co drugi leasingobiorca skorzystał z tarczy – podkreśla Łukasz Domański.

Zwraca również uwagę, że rynek klasycznego leasingu, bez pakietów osłonowych, kurczy się. Potwierdzają to również dane ZPL: w okresie styczeń-wrzesień 2022 r. wartość finansowania udzielonego na zakup aut osobowych spadła o ponad 9 proc. przy wzroście średniej ceny nowego auta w Polsce o ok. 14 proc., co oznacza, że realny spadek był znacznie głębszy niż pokazują statystyki sprzedaży leasingu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA