REKLAMA
  1. bizblog
  2. Prawo

Będzie się działo w Sejmie. Za miesiąc ważny dzień dla zwolenników legalizacji marihuany

Już wkrótce grupa posłów złoży w Sejmie projekt ustawy dekryminalizującej posiadanie marihuany w Polsce. Ostatnio wprowadzono istotne zmiany w propozycji zmiany przepisów.

20.03.2021
14:35
marihuana-ustawa-projekt
REKLAMA

Jak słyszymy od przedstawicieli Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany, projekt ustawy zostanie złożony do Sejmu 20 kwietnia (data jest nawiązaniem do Dnia Marihuany, który wtedy przypada). Dopieszczanie nowych przepisów ma trwać do ostatnich dni. Co zmieniło się do tej pory? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do poseł Beaty Maciejewskiej, przewodniczącej parlamentarnego zespołu. Okazuje się, że już teraz projekt regulacji jest inny niż ten, który były jeszcze kilka tygodni temu.

REKLAMA

Marihuana: dekryminalizacja do 5 gramów

Posłowie grzebiący się od miesięcy w przepisach dotyczących marihuany chcą tak przygotować projekt ustawy, żeby jego przyjęcie i polityczną zgodę na nowe przepisy uprawdopodobnić maksymalnie jak to tylko możliwe. Co w obecnym konserwatywnym Sejmie może okazać się wyjątkowo trudnym zadaniem. 

Nasza propozycja zakłada dekryminalizację posiadania na własny użytek osoby dorosłej do 5 gramów marihuany. W takim przypadku nic się wtedy nie dzieje, nie ma żadnych konsekwencji ani karnych, ani cywilnych

– tłumaczy w rozmowie z Bizblog.pl Beata Maciejewska.

A co z ilościami powyżej 5 gramów? Obecnie przygotowywany projekt ustawy zakłada, że posiadanie od 5 do 10 gramów traktowane byłoby jako wykroczenie i tym samym jedyną sankcją mógłby być mandat. Z kolei posiadający przy sobie więcej niż 10 gramów musieliby się liczyć z konsekwencjami karnymi.

Projekt ustawy umożliwia hodowlę marihuany w warunkach domowych. Wcześniej zakładano, żeby każdy dorosły mógł mieć w sumie w swoich czterech ścianach 4 krzaki. Ale w trakcie konsultacji wyszło, że to dosyć niebezpieczne rozwiązanie, przede wszystkim bardzo trudne do zweryfikowania. Weźmy sytuację, w której jeden lokator ma w domu 20 krzaków. Na pretensje policjantów odpowiada, że wszystko jest w jak najlepszym porządku, bo on mieszkanie wynajmuje czterem innym jeszcze osobom i wszyscy hodują marihuanę. 

Dlatego zdecydowaliśmy się na inne rozwiązanie. Proponujemy cztery krzaki, ale liczone na jedno gospodarstwo domowe. Łatwiej bowiem kontrolować mieszkanie niż zajmujące je osoby

– przekonuje posłanka Maciejewska.
REKLAMA

Równolegle do prac Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany nad dekryminalizacją pracuje Stowarzyszenie Wolne Konopie. Niebawem wiosną/latem 2021 r. ma ruszyć zbiórka podpisów pod projektem przepisów znoszących karę więzienia za uprawę i posiadanie marihuany na własny użytek. Żeby osiągnąć sukces, trzeba zebrać co najmniej 100 tys. podpisów. Chętni do wzięcia udziału w akcji mogą się cały czas zgłaszać pisząc na adres inicjatywa@wolnekonopie. Wolne Konopie też proponują domową hodowlę czterech krzaków. Chcą również, żeby dorosły Polak mógł przy sobie posiadać do 30 gramów marihuany bez jakichkolwiek konsekwencji prawnych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA