REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport

Luksusy w PKP Intercity. Tak będą wyglądały nowe przedziały w ekspresach

PKP Intercity podczas 15. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO zaprezentowało projekt przedstawiający nowe przedziały pasażerskie. Jak wskazuje przewoźnik, na razie to tylko makieta, ale pod koniec roku zostanie wyłoniony wykonawca, który wykona 300 nowych wagonów, dzięki którym każdy pasażer będzie mógł komfortowo podróżować. A więc z kim widzimy się w przedziale?

23.09.2023
22:33
pkp-intercity-pociag-pasazer
REKLAMA

PKP Intercity ujawniły, że makieta nowego przedziału została zbudowana jako prototyp w skali 1:1 i udostępniona odwiedzającym targi. Projekt został wykonany zgodnie z wizualizacjami przekazanymi producentom w dokumentacji przetargowej.

REKLAMA

Jesteśmy w najlepszym momencie w ponad 20-letniej historii PKP Intercity. Z dużą nadwyżką nadrobiliśmy czas pandemii. W wakacje przekroczyliśmy nieosiągalną do tej pory barierę 7 mln pasażerów miesięcznie. Od stycznia do końca sierpnia przewieźliśmy 45 mln pasażerów. Jestem przekonany, że w tym roku znacznie przekroczymy 60 mln pasażerów, co będzie naszym rekordem – powiedział Tomasz Gontarz, wiceprezes PKP Intercity.

Nowe wagony, nowe udogodnienia

Tomasz Gontarz zauważa, że aby przewozić takie liczby podróżnych, potrzebne są nowoczesne tabory. Dlatego mocno stawiają na inwestycje. Efektem czego jest odsłonięta makieta przedziału w nowym designie. Już wkrótce zostanie rozstrzygnięty przetarg na 300 nowych wagonów z opcją na kolejne 150, które zostaną wykonane zgodnie z zaprezentowanym modelem.

Więcej o wagonach dla PKP Intercity

Pierwszymi składami, które zostaną wyprodukowane zgodnie z nowym podejściem będą wagony z największego, pod względem liczby zamówionych pojazdów, przetargu w historii PKP Intercity. W listopadzie ubiegłego roku przewoźnik ogłosił przetarg na 300 nowych wagonów, a prawo opcji umożliwi zakup dodatkowych 150 sztuk. W ramach postępowania wybrany wykonawca dostarczy aż siedem różnych kategorii wagonów. Wykonawca zostanie ogłoszony w IV kw. 2023 r.

Przygotowany projekt jest pakietem rozwiązań stylistycznych i funkcjonalnych, który stanie się powtarzalnym, intuicyjnym i charakterystycznym standardem oraz na nowo wytyczy standardy i innowacyjne kierunki projektowania taboru w Polsce – zapowiada przewoźnik.

Nowe wagony zyskają bardziej przytulne i komfortowe wnętrza z nastrojowym oświetleniem. Zostaną także nowocześnie wyposażone. Pasażerowie podróżujący nowymi składami skorzystają m.in. z WiFi, systemu indywidualnego oświetlenia, gniazd elektrycznych i USB. Na komfort podróży wpłyną także klimatyzacja i system informacji pasażerskiej wyświetlany na tablicach świetlnych. W trosce o bezpieczeństwo podróżnych zastosowano system wykrywania pożaru obejmujący całe wagony oraz monitoring wizyjny.

Zmienią się nawet wagony restauracyjne

Z wielką dumą prezentujemy makietę wagonu PKP Intercity w nowym designie. To nowoczesny projekt, w którym staraliśmy się odpowiedzieć na wszystkie potrzeby współczesnego pasażera. To nie tylko odmieniona estetyka, ale również wiele udogodnień dla podróżnych. Podczas planowania zakupu nowych wagonów uwzględniliśmy potrzeby różnych grup pasażerów, w tym osób niepełnosprawnych i rodzin z dziećmi. Chcielibyśmy, aby pasażerowie czuli się w naszych nowych wagonach lepiej niż u siebie w domu – powiedział Jarosław Oniszczuk, członek zarządu PKP Intercity.

REKLAMA

W nowych wagonach znajdzie się przestrzeń przeznaczona dla rodziców podróżujących z dziećmi, która połączy część pasażerską z bezpieczną przestrzenią do zabaw, co znacząco umili maluchom i ich opiekunom podróż. Miejsca w pierwszej klasie natomiast zyskają nowy i spójny standard, który obejmie wagony z przedziałami i te bezprzedziałowe, a w środku, poza standardowymi udogodnieniami, znajdą się nowości takie jak ładowarki indukcyjne. Zmienią się również wagony restauracyjne, które zyskają bardziej kameralne i klimatyczne wnętrze.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA