REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Nowe wagony PKP Intercity. Rowerzyści będą wozić się jak szlachta

PKP Intercity ogłosiło właśnie przetarg na modernizację 50 wagonów. Jak wskazuje, po zrealizowaniu kontraktu wagony COMBO o podwyższonym standardzie, będą w pełni dostosowane do potrzeb pasażerów z różnymi niepełnosprawnościami, rodziców podróżujących z dziećmi i rowerzystów. PKP w swojej flocie posiada już 60 podobnych pojazdów, które uzyskały prestiżowy certyfikat „Transport bez barier”.

28.07.2023
21:21
Nowe wagony PKP Intercity. Rowerzyści będą wozić się jak szlachta
REKLAMA

PKP Intercity poinformowało, że przedmiotem zamówienia jest wykonanie naprawy okresowej na piątym poziomie utrzymania (P5) wraz z modernizacją 50 wagonów typu 112A do podwyższonego standardu wagonów COMBO. Odbiór wszystkich pojazdów nastąpi nie później niż w terminie 18 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Ponadto wyłoniony wykonawca przeprowadzi, w późniejszym terminie, przeglądy techniczne wagonów na trzecim poziomie utrzymania.

REKLAMA

Ogłoszony przetarg to kolejna część strategii inwestycyjnej „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji”. Jej efekty już dziś widać na polskich torach, po których jeździ coraz więcej nowych i zmodernizowanych pojazdów w barwach PKP Intercity – mówi Jarosław Oniszczuk, członek Zarządu PKP Intercity.

Komfort podróżowania dla osób niepełnosprawnych

PKP przekonuje, że wagony typu COMBO to wielofunkcyjne wagony o podwyższonym standardzie, które będą charakteryzowały się wydzielonymi przestrzeniami rodzinnymi oraz dla osób z niepełnosprawnościami.

W tej ostatniej znajdzie się specjalny przedział dla dwóch osób z tej grupy pasażerów oraz dwóch opiekunów. Przedział będzie posiadał cztery pełnowymiarowe fotele, w tym dwa umożliwiające po złożeniu siedziska umieszczenie wózków inwalidzkich. Miejsca te będą posiadały trójpunktowe pasy bezpieczeństwa, przyciski SOS, panel indywidualnego sterowania oświetleniem i temperaturą, indywidualne stoliki oraz dużą śmietniczkę - mówi członek zarządu PKP Intercity.

Obiecuje też, że rampa pozwoli osobom poruszającym się na wózku bezpiecznie wjechać do wagonu. Pojazdy będą posiadać automatyczne drzwi przedziałowe, nieposiadające progu, ułatwiające poruszanie się. Wszystkie piktogramy zostaną przetłumaczone w alfabecie Braille’a.

Wagony będą wyposażone również w kontrastowe drzwi wejściowe i przejściowe, klamki, poręcze i przyciski, umieszczone na wysokości odpowiedniej dla osób poruszających się na wózkach. Toaleta zostanie przystosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach - tłumaczy członek zarządu PKP Intercity.

Wagony rodzinne na całkiem nowym poziomie

Wielofunkcyjne wagony COMBO zostaną także przystosowane do potrzeb rodzin z małymi dziećmi.

Pojazdy będą posiadały dwa wydzielone przedziały dla opiekunów z dzieckiem, przyjazne dla najmłodszych, bo ściany i wykładzinę podłogową ozdobi grafika atrakcyjna dla dzieci. Siedziska foteli połączą się ze sobą, dzięki czemu utworzą jedną płaszczyznę, która może być użyteczna np. podczas drzemki malucha. Po podniesieniu siedziska foteli podłoga przedziału może zamienić się w plac zabaw. W przedziałach znajdą się gniazdka elektryczne i gniazdka USB, a toaleta wyposażona zostanie w przewijak dla dzieci - informuje PKP Intercity.

I obiecuje, że w pojeździe znajdzie się też część bez przedziałowa. W jednym z przedsionków znajdować się będą miejsca przystosowane do przewozu rowerów i przestrzeń, w której staną maszyny vendingowe.

REKLAMA

Dodatkowo komfortową podróż po Polsce zapewni klimatyzacja, bezprzewodowy dostęp do Internetu, drzwi odskokowo-przesuwne oraz system informacji pasażerskiej. Zmodernizowane pojazdy będą jeździć w składach pociągów z prędkością do 160 km/h.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA