REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Spłata kredytów hipotecznych we Włoszech zawieszona. Polscy frankowicze nie zapłacą PIT-u

Epidemia koronawirusa zaczyna odciskać coraz silniejsze piętno na sytuacji finansowej kredytobiorców, dlatego pojawiają się pomysły, jak im pomóc. Zawieszenie spłaty kredytów hipotecznych na obszarze całych Włoch ogłosiła we wtorek włoska wiceminister gospodarki Laura Castelli. Polskie Ministerstwo Finansów pracuje za to nad zwolnieniem frankowiczów z podatku dochodowego.

10.03.2020
12:16
Kredyty hipoteczne. Włochy zawieszają spłatę kredytów, Polska zwalnia frankowiczów z PIT-u
REKLAMA

Deklaracja przedstawicielki rządu w Rzymie nastąpiła dzień po tym, gdy branżowa organizacja banków włoskich zaproponowała małym firmom i odbiorcom indywidualnym, którzy odczuwają ekonomiczne skutki koronawirusa moratorium na spłatę kredytów.

REKLAMA

Laura Castelli podkreśliła w wywiadzie w Radio Anch’io, że zawieszenie spłat kredytów mieszkaniowych będzie powszechne.

Zawieszenie spłat kredytów hipotecznych we Włoszech nie będzie żadną nowością. Podczas światowego kryzysu finansowego, który wybuchł w 2008 roku po upadku banku Lehman Brothers, część małych firm i indywidualnych kredytobiorców skorzystało z przerwy w spłacie swoich zobowiązań.

Dziennikarz Reutersa Andy Bruce zwraca uwagę, że zawieszenie spłat kredytów mieszkaniowych jest we Włoszech możliwe, ponieważ jak na warunki unijne udział mieszkań i domów obciążonych hipoteką jest niewielki. Zauważmy, że w Polsce jest jeszcze niższy.

Zdjęcie

„Finalizowane są prace nad rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru PIT od niektórych przychodów, związanych z kredytem mieszkaniowym udzielonym na cele mieszkaniowe” – ogłosił we wtorek resort Tadeusza Kościńskiego.

Wydanie rozporządzenia spowoduje, że objęte nim przychody nie będą podlegać opodatkowaniu. Oznacza to, że nie należy ich wykazywać w zeznaniu podatkowym

– czytamy w komunikacie.

Chodzi głównie o umorzone w zeszłym roku kwoty wierzytelności z tytułu zabezpieczonych hipotecznie kredytów zaciągniętych na własne cele mieszkaniowe. „Osoby, które już rozliczyły roczny PIT i uwzględniły te kwoty w rozliczeniu, powinny złożyć korektę” – informuje fiskus.

Niektóre banki same wychodzą z inicjatywą wprowadzenia karencji w spłacie kredytów hipotecznych dla klientów dotkniętych skutkami epidemii koronawirusa. Taką decyzję podjął we wtorek Royal Bank of Scotland. Brytyjski bank nie będzie też między innymi pobierał prowizji za wypłatę gotówki przy pomocy kart kredytowych.

Włochy są drugim – po Chinach – najsilniej dotkniętym epidemią koronawirusa krajem na świecie. Najnowsze dane mówią o ponad 9 tys. infekcji i 463 ofiarach śmiertelnych.

Od poniedziałku całe Włochy zostały objęte daleko posuniętymi ograniczeniami przemieszczania się, a władze zalecają mieszkańcom pozostanie w domach. Wcześniej odwołano wszelkie imprezy masowe.

REKLAMA

Jak mieszka się we Włoszech objętych stanem wyjątkowym? Relację Polaków z Półwyspu Apenińskiego przeczytacie jeszcze dziś w Bizblog.pl.

https://bizblog.spidersweb.pl/zakaz-imprezy-masowe-koronawirus/
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA